Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

 
Szczegółowe zasady udzielania dofinansowania ze środków  
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
 
 
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu Osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U.  Nr  96, poz. 861, z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych  z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2009 r.)
- Zarządzenie Nr 58/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 października 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi
 
I. Definicje:
 
1. Przedmioty ortopedyczne - to przyrządy ortopedyczne niezbędne osobie niepełnosprawnej w przypadku trwałego inwalidztwa, w okresie choroby                             lub usprawnienia leczniczego (są nimi np.: protezy, kule, wózek inwalidzki i inne).
 
2. Środki pomocnicze - to takie środki, które ułatwiają w znacznym stopniu, lub wręcz umożliwiają, funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym             (są nimi np.: pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchomajtki, itp.),
 
3. Osoba niepełnosprawna - osoba zakwalifikowana przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie:
 
1)      o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16-roku życia,
 
2)      o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 
3)      o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
 
4)      o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów,
 
5)      o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed  dniem 1 stycznia 1998 r..
 
4. Przeciętne wynagrodzenie - oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie                   w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach  z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39 poz. 353, z późn. zm.).
 
 
 
 
 
5. Komisja - oznacza komisję powołaną Zarządzeniem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku, której zadaniem jest rozpatrywanie i opiniowanie wniosków składanych przez osoby niepełnosprawne.
 
 
II. Warunki, jakie muszą spełniać wnioskodawcy ubiegający się o udzielenie        dofinansowania.
 
1.    O dofinansowanie ze środków Funduszu do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby, które:
 
Osoby niepełnosprawne zamieszkujące na terenie powiatu włocławskiego, które otrzymują zlecenie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na określony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy, a ich cena jest wyższa od limitu określonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą zwrócić się o dofinansowanie do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie    we Włocławku.
Podstawowymi warunkami uzyskania dofinansowania są:
 
1) posiadanie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność;
 
2) spełnienie kryterium dochodowego - przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
 
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku osoby samotnej.
 
2.    Dofinansowanie nie przysługuje:
 
1) gdy przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku przekracza kwoty,        o których mowa w ust. 1 pkt. c,
 
2) gdy wniosek jest niekompletny, z zastrzeżeniem rozdz. IV. ust. 3,
 
3) jeżeli dane zawarte we wniosku lub w załącznikach są niezgodne z prawdą.
 
3.    Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie ze środków PFRON                      do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze powinna:
 
1)   złożyć w PCPR wniosek o dofinansowanie (druk wniosku dostępny na stronie internetowej PCPR oraz w siedzibie PCPR we Włocławku),
 
2)   załączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego określonego w definicji ,
 
3)   złożyć oświadczenie o wysokości dochodu netto w rodzinie z trzech ostatnich miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,
 
 
 
 
4)   załączyć fakturę określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz z potwierdzoną za zgodność, przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie, kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, albo
 
5)    załączyć kopię zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną     w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji.
 
 
III.  Wysokość dofinansowania.
 
 
1. Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki  pomocnicze wynosi:
 
1) do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym                      na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
 
2) do 150% sumy kwoty limitu, o którym mowa w lit. a, wyznaczonego przez ministra właściwego ds. zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej  w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
 
2. W przypadku osób przebywających w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, oblicza się przez odjęcie od uzyskanej sumy kwoty, o której mowa w lit. b, opłaty ryczałtowej i częściowej odpłatności do wysokości limitu ceny pokrywanej  przez jednostkę organizacyjną pomocy społecznej.
 
 
IV. Zasady rozpatrywania i realizacji wniosków o udzielenie dofinansowania.
 
 
1.    Dofinansowanie ze środków PFRON następuje na pisemny wniosek złożony odpowiednio do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub pobytu w przypadku osoby niepełnosprawnej pozostającej pod opieką.
 
2.    Osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON      w każdym czasie.
 
3.    Centrum w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje wnioskodawcę                o występujących we wniosku uchybieniach, które powinny zostać usunięte w terminie 30 dni. Nieusunięcie ich w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
 
 
 
 
4.    W przypadku, gdy Centrum poweźmie wątpliwość odnośnie podania danych zawartych we wniosku o dofinansowanie, w szczególności co do wysokości dochodów i liczby osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mających wpływ na przyznanie dofinansowania, wezwie wnioskodawcę do złożenia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 14 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów.
 
5. Komisja rozpatruje kompletne wnioski aż do chwili  rozdysponowania środków finansowych z PFRON, uchwalonych przez Radę Powiatu Włocławskiego na realizację tego zadania.
 

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego wraz z dokumentami tj. kopią zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz      z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji; Centrum wystawia zaświadczenie o wysokości przyznanego dofinansowania zawierające:  
a)    nieprzekraczalny termin dostarczenia przez wnioskodawcę faktury określającej cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz  z potwierdzoną za zgodność, przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie, kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze;
 
b)   zobowiązanie PCPR do przekazania dofinansowania na konto świadczeniodawcy realizującego zlecenie w ciągu 10 dni od dnia otrzymania dokumentów.
 

Prawo do otrzymania określonego rodzaju przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego (bezpłatnie lub częściowo odpłatnie) mają osoby ubezpieczone                oraz osoby pozostające na ich utrzymaniu.  
7.    Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane są uprawnionemu                 na własność. Ponowne przyznanie zaopatrzenia może nastąpić po upływie okresu        jego używalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
8.    W przypadku nieotrzymania dofinansowania z PCPR (na przykład w razie przekroczenia kryterium dochodowego), Wnioskodawca musi sam pokryć tzw. udział własny w cenie zakupu albo wybrać sprzęt tańszy (o ile jest taka możliwość).
 
9.    Te same zasady obowiązują przy ubieganiu się o dofinansowanie z PFRON naprawy przedmiotów ortopedycznych o ile możliwość uzyskania środków na naprawę danego przedmiotu przewiduje Narodowy Fundusz Zdrowia, a cena naprawy jest wyższa  niż limit z Narodowego Funduszu Zdrowia.
 

Wytworzył: Agnieszka Łoboda (30 czerwca 2010)
Opublikował: Elżbieta Otto (30 czerwca 2010, 08:27:19)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2891

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij