2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015
2016 | 2017 | 2018 | 2019

Zarządzenie nr 18/07 Starosty Włocławskiego z dnia 25.04.2007 r. w sprawie zasad organizowania naboru kandydatów na wolne stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.

Zarządzenie nr 18/07 Starosty Włocławskiego z dnia 25 kwietnia 2007r. w sprawie zasad organizowania naboru kandydatów na wolne stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.

Na podstawie § 48 Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Włocławku,
w związku z art. 3a ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 1999 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 200lr. Nr 142, poz.1593, z późn. zm1.), zarządza się, co następuje:

Rozdział l Przepisy ogólne

§ 1. 1. Zarządzenie określa zasady organizowania i przeprowadzania naboru kandydatów na wolne stanowiska kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.
2. Zasad naboru, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się w stosunku do osób, którym Zarząd Powiatu Włocławskiego chce powierzyć pełnienie obowiązków kierownika jednostki na okres niedłuższy niż 6 miesięcy w sytuacjach nagłych potrzeb pracodawcy i konieczności zapewnienia prawidłowego funkcjonowania jednostki.
3. Nabór, o którym mowa w ust. 1, prowadzony jest w trzech następujących fazach:
1) uruchomienie naboru;
2) weryfikacja formalna składanych dokumentów;
3) rozmowa kwalifikacyjna.
4. Rozmowę kwalifikacyjną, o której mowa w ust. 2 pkt 3, prowadzi komisja konkursowa powoływana przez starostę w odrębnym trybie. W skład każdej komisji konkursowej wchodzi główny specjalista do spraw pracowniczych lub inny pracownik wyznaczony przez naczelnika wydziału właściwego w sprawach organizacji, pełniąc funkcję jej sekretarza oraz jeden członek zarządu.

§ 2. Użyte w zarządzeniu określenia, niezależnie od przypadku i liczby, oznaczają:
1) ustawa - ustawę z dnia 22 marca 1990r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001r. Nr 142, póz. 1593 z późn. zm.);
2) rozporządzenie — rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, póz. 1222 z późn. zm2.);
3) starostwo - Starostwo Powiatowe we Włocławku;
4) zarząd - Zarząd Powiatu we Włocławku;
5) stanowisko - stanowisko kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej;
6) wolne stanowisko - stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej powiatu:
a) które będzie lub jest zwolnione w wyniku:
- rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy z kierownikiem zajmującym to stanowisko dotychczas albo,
- przebywania kierownika na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym w związku z wyborem,
b) w przypadku utworzenia jednostki organizacyjnej powiatu;
7) starosta - Starostę Włocławskiego;
8) sekretarz - Sekretarza Powiatu;
9) wydział - wydział właściwy w sprawach organizacji w starostwie;
10) naczelnik wydziału - naczelnika wydziału właściwego w sprawach organizacji;
11) komisja – komisja konkursowa powołana zgodnie z § 6 ust. 1;
12) BIP - Biuletyn Informacji Publicznej Powiatu Włocławskiego prowadzony przez starostwo;
13) zarządzenie - niniejsze zarządzenie; stosunek pracy - umowa o pracę lub stosunek pracy na podstawie powołania, jeżeli przepisy odrębne przewidują tę formę zatrudnienia.

§ 3. 1. Nabór, o którym mowa w § l ust. l, odbywa się z zachowaniem trybu określonego w ustawie i zasad określonych w zarządzeniu oraz wymagań kwalifikacyjnych określonych w odrębnych przepisach i rozporządzeniu.
2. Wszystkie czynności administracyjne i techniczne związane z organizacją oraz przeprowadzeniem naboru, w tym obsługa komisji konkursowej, o ile w zarządzeniu nie postanowiono inaczej, należą do zadań wydziału.

Rozdział 2 Uruchomienie naboru na wolne stanowiska

§ 4. 1. W uzgodnieniu ze starostą, sekretarz ustala powstanie wolnego stanowiska
i potrzebę zatrudnienia, wskazując jednocześnie czy i w jakim okresie występuje potrzeba zatrudnienia.
2. Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1, sekretarz przekazuje naczelnikowi wydziału.
3. Naczelnik wydziału w uzgodnieniu ze starostą, z odpowiednim wyprzedzeniem gwarantującym przeprowadzenie naboru przed planowanym terminem zatrudnienia przygotowuje projekt ogłoszenia o naborze, w którym umieszcza;
1) opis stanowiska kierowniczego, określając w szczególności jego nazwę, miejsce wykonywania pracy, rodzaj umowy i termin zatrudnienia;
2) zestaw wymagań związanych ściśle z tym stanowiskiem kierowniczym, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które są dodatkowe, uwzględniających w szczególności:
a) wymagania kwalifikacyjne określone w ustawie i rozporządzeniu,
b) wymagania kwalifikacyjne dla tego stanowiska wynikające z przepisów odrębnych,
c) poziom i kierunek wykształcenia, o ile nie określono tego w wymaganiach, o których mowa w lit. a i b,
d) zakres wiedzy ogólnej,
e) doświadczenie zawodowe i staż pracy,
f) wymagane dodatkowe uprawnienia, umiejętności i przeszkolenia,
g) wymagania dotyczące predyspozycji, zdolności ogólnych oraz umiejętności, które mogą obejmować w szczególności:
- zdolności analityczne,
- kreatywność,
- komunikatywność,
- odporność na stres,
- umiejętność pracy w zespole i umiejętność kierowania zespołem,
- umiejętność myślenia strategicznego;
3) zestaw wymaganych dokumentów;
4) termin i miejsce składania dokumentów, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o naborze w BIP.
4. W przypadku wolnego stanowiska powstałego na skutek utworzenia jednostki organizacyjnej powiatu, czynności określone w ust. 1 i 2, należy wykonać co najmniej
2 miesiące przed rozpoczęciem działalności jednostki.

§ 5. 1. Ogłoszenie o wolnym stanowisku oraz naborze kandydatów na to stanowisko, naczelnik wydziału, w tym samym czasie:
1) umieszcza w BIP;
2) umieszcza na tablicy informacyjnej w starostwie, przeznaczonej na ogłoszenia urzędowe oraz na tablicy informacyjnej w budynku jednostki organizacyjnej powiatu, dla której ogłoszony jest nabór na stanowisko.
2. Po upływie terminu, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 4, administrator BIP przenosi ogłoszenie do archiwum ogłoszeń.
3. Starosta może ustalić dodatkowo inny sposób upublicznienia ogłoszenia, o którym mowa w ust. l, w tym przekazać do publikacji w prasie.

§ 6. 1. Bezpośrednio po upływie terminu składania dokumentów, naczelnik wydziału przygotowuje projekt zarządzenia starosty w sprawie powołania komisji i niezwłocznie przekazuje go staroście do podpisu. W zarządzeniu tym określa się również terminy rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.
2. Dla dokonania właściwej oceny kandydatów w skład komisji powinna wchodzić osoba posiadająca odpowiednie do stanowiska, na które odbywa się nabór, przygotowanie merytoryczne, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Członkiem komisji nie może być osoba, która jest małżonkiem kandydata lub jego krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie, albo pozostaje wobec niego w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości, co do jego bezstronności.
4. Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 3, zostaną ujawnione po powołaniu komisji, starosta dokonuje odpowiedniej zmiany w składzie tej komisji.
5. Starosta uznaje za nieważne dotychczasowe czynności komisji, jeżeli osoba,
o której mowa w ust. 3, brała udział w pracach komisji konkursowej.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, komisja w składzie zmienionym zgodnie
z ust. 4, przystępuje do wykonania wszystkich określonych dla niej czynności, łącznie z tymi, które w trybie ust. 5 zostały unieważnione.
7. Osoby biorące udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu naboru nie mogą przystąpić do tego naboru.

Rozdział 3Weryfikacja formalna dokumentów.

§ 7. 1. Wpływające oferty starosta przekazuje naczelnikowi wydziału.
2. Bezpośrednio po upływie terminu składania dokumentów, naczelnik wydziału
i główny specjalista do spraw pracowniczych lub inny pracownik wyznaczony przez naczelnika wydziału, dokonują oceny formalnej złożonych dokumentów z uwzględnieniem wyłącznie wymogów i dokumentów wskazanych w ogłoszeniu o naborze za niezbędne i ustalają listę kandydatów, którzy spełniają te wymagania.
3. Listę, o której mowa w ust. 2, sporządza się nie później niż w terminie 3 dni po upływie terminu składania dokumentów, zgodnie z wymogami określonymi w ustawie
i niezwłocznie umieszcza ją w BIP i tablicy informacyjnej w starostwie, przeznaczonej na ogłoszenia urzędowe oraz na tablicy informacyjnej w budynku jednostki organizacyjnej powiatu, dla której ogłoszony jest nabór na stanowisko. Listę podpisują osoby dokonujące weryfikacji dokumentów i zatwierdza starosta.

§ 8. Bezpośrednio po zatwierdzeniu listy starosta zawiadamia na piśmie kandydatów, których oferty nie spełniały wymogów formalnych.

§ 9. Jeżeli w postępowaniu weryfikacyjnym żaden z kandydatów nie spełnia wymogów formalnych, procedura naboru na tym etapie ulega zakończeniu. Starosta wydaje odpowiedni komunikat, a przepis § 7 ust. 3 stosuje się odpowiednio. Nabór kandydatów na wolne stanowisko przeprowadza się ponownie.

§ 10. 1. Dokumenty kandydatów, którzy zostali umieszczeni na liście oraz listę,
o której mowa w § 7 ust. 2, naczelnik wydziału bezzwłocznie przekazuje przewodniczącemu komisji. Dokumenty przekazuje się również, jeżeli na liście znajdzie się chociażby jeden kandydat.
2. Przewodniczący komisji zawiadamia na piśmie, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, kandydatów, których oferty spełniały wymagania formalne i którzy zostali umieszczeni na liście, zapraszając ich na rozmowę kwalifikacyjną, podając miejsce oraz termin przeprowadzenia rozmowy.
3. Nieodebranie zaproszenia, o którym mowa w ust. 2 przed wyznaczonym terminem oraz nieprzybycie na rozmowę kwalifikacyjną nie wstrzymuje dalszego toku postępowania.

§ 11. 1. Oferty złożone przez kandydatów wraz z ich dokumentami i innymi wymaganiami związanymi ze stanowiskiem urzędniczym, określonymi w ogłoszeniu,
o którym mowa w § 6 ust. 1, stanowią informację publiczną, która, w zakresie nie udostępnionym w sposób określony w § 7 ust. 3 i dopuszczalnym przepisami prawa, może być udostępniana na wniosek.
2. Wszystkie złożone oferty przez kandydatów wraz z ich kompletem dokumentów pozostają w wydziale właściwym do spraw organizacji i na prośbę zainteresowanych będą zwracane.

Rozdział 4 Rozmowa kwalifikacyjna.

§ 12. 1. Komisja podczas przeprowadzanej rozmowy kwalifikacyjnej, ocenia wiedzę merytoryczną kandydata, predyspozycje, zdolności ogólne i umiejętności wymagane
w ogłoszeniu, o którym mowa w § 4 ust. 3.
2. Komisja przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną poprzez indywidualny w niej udział każdego kandydata

§ 13. 1. Każdy z kandydatów ubiegający się o wolne stanowisko, na które ogłoszono nabór, odpowiada na takie same pytania.
2. Komisja stosuje skalę oceny za jedno pytanie od 0 do 6 punktów.
3. Każdy z członków komisji, po zakończonej odpowiedzi na dane pytanie dokonuje jej oceny poprzez umieszczenie na imiennej karcie oceny, odpowiedniej oceny punktowej, a następnie sumuje te oceny, jej wynik wpisuje w pozycję „łączna ilość punktów" i podpisuje imienną kartę oceny. Wzór imiennej karty oceny określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

§ 14. 1. Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej komisja ustala kolejność kandydatów według ilości uzyskanych punktów w karcie wynik naboru, na podstawie łącznej punktacji uzyskanej z rozmowy kwalifikacyjnej. Wzór karty wynik naboru określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
2. Jeżeli w rozmowie kwalifikacyjnej dwóch lub więcej kandydatów uzyskało tą samą ilość punktów, komisja, dla ustalenia kolejności, uwzględnia wymagania dodatkowe określone w ogłoszeniu o wolnym stanowisku oraz naborze kandydatów na to stanowisko, przyznając 5 punktów za każde, potwierdzone w złożonych dokumentach, spełnione dodatkowe wymaganie. Przyznane punkty umieszcza się w karcie wynik naboru.
3. Przyznane punkty, o których mowa w ust. 2, służą tylko do ustalenia kolejności kandydatów w protokóle, o którym mowa w § 15 ust. 1, nie wlicza się ich do łącznej punktacji danego kandydata.

§ 15. 1. Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej komisja sporządza się protokół
z uwzględnieniem wymogów określonych w ustawie, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
2. Do protokółu komisja dołącza:
1) imienne karty ocen;
2) karty - wynik naboru.

§ 16. 1. Przewodniczący komisji w terminie 3 dni po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej przekazuje staroście całą dokumentację dotyczącą naboru na wolne stanowisko.
2. Dokumentacja, o której mowa w ust. l, zawiera w szczególności:
1) protokół z weryfikacji dokumentów;
2) protokół z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej;
3) imienne karty oceny;
4) karty - wynik naboru;
5) oferty kandydatów, którzy zostali dopuszczeni do rozmowy kwalifikacyjnej.

§ 17. Starosta, w terminie 3 dni od otrzymania dokumentacji, o której mowa w § 16 ust. 1, zawiadamia kandydatów na piśmie, za potwierdzeniem odbioru, o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej.

§ 18. 1. Starosta może unieważnić nabór na wolne stanowisko wyłącznie w fazie rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli stwierdzi, że komisja naruszyła tryb i zasady określone
w zarządzeniu.
2. Decyzję starosty o unieważnieniu naboru umieszcza się w BIP i na tablicy informacyjnej w starostwie. O decyzji starosta indywidualnie informuje na piśmie kandydatów uczestniczących w postępowaniu konkursowym, przedstawiając jednocześnie jej uzasadnienie.

Rozdział 5 Ustalenie wyniku naboru .

§ 19. Starosta po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w § 16, na najbliższym posiedzeniu zarządu, informuje zarząd o zakończonej procedurze naboru na wolne stanowisko zapoznając z jego wynikiem.

§ 20. 1. Wynik zakończonego naboru na wolne stanowisko, do momentu podjęcia przez zarząd uchwały w sprawie zatrudnienia, nie stanowi obowiązku zawarcia takiej umowy.
2. Przy rozpatrywaniu ostatecznego wyniku zakończonego naboru na wolne stanowisko, oświadczenie woli nawiązania stosunku pracy może być złożone wyłącznie kandydatowi, który przeszedł całą procedurę naboru i uzyskał nie mniej niż 60% maksymalnej ilości punktów możliwych do osiągnięcia w rozmowie kwalifikacyjnej, przeprowadzonej z zachowaniem metod i technik określonych w zarządzeniu.
3. W przypadku, gdy warunek, o którym mowa w ust. 2, nie został spełniony,
a kandydat, który w postępowaniu konkursowym zajął pierwsze miejsce, uzyskał nie mniej niż 50% maksymalnej ilości punktów możliwych do osiągnięcia w tym postępowaniu, oświadczenie woli o nawiązaniu stosunku pracy może być złożone, jeżeli spełnił on
przynajmniej w części wymagania dodatkowe określone w ogłoszeniu o naborze.
4. W przypadku, gdy nie doszło do nawiązania stosunku pracy z zachowaniem trybu określonego w ust. 2 lub 3, przepis § 9 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 21. 1. W terminie 14 dni od dnia zatrudnienia wybranego kandydata albo zakończenia procedury naboru, w wyniku której nie doszło do zatrudnienia żadnego kandydata informacje o wyniku naboru umieszcza się w BIP i na tablicy ogłoszeń starostwa.
2. O propozycji nawiązania stosunku pracy wybrany kandydat zawiadamiany jest telefonicznie, niezwłocznie po podjęciu uchwały przez zarząd o zatrudnieniu, przez głównego specjalistę ds. kadr lub innego pracownika wyznaczonego przez naczelnika wydziału, który rozpoczyna czynności związane z zatrudnieniem.
3. Jeżeli kandydat wyłoniony w wyniku naboru nie przyjął propozycji nawiązania stosunku pracy lub jeśli stosunek pracy osoby wyłonionej w drodze naboru ustał w ciągu 3-ch miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy, zarząd może zdecydować o zatrudnieniu na tym stanowisku kolejnej osoby spośród najlepszych kandydatów wymienionych w protokole, o którym mowa w § 15 ust.1.

§ 22. Procedurę naboru na wolne stanowisko uważa się za zakończoną, jeżeli nastąpiło nawiązanie stosunku pracy z kandydatem, o którym mowa w § 20 ust. 2 i 3, lub, gdy nie doszło do nawiązania stosunku pracy.

§ 23. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


Aby zapoznać się z załącznikami 1 i 2 należy kliknąć tutaj (18kB) word

1 Zmiany tekstu jednolitego: Dz.U. z 2002r. Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806, z 2005r. Nr 10, poz. 71, Nr 122, poz. 1020, z 2006r. Nr 79, poz. 549, Nr 169, poz.1201, Nr 170, poz. 1218.
2 Zmiany rozporządzenia: Dz.U. z 2005r. Nr 160, poz. 1343, z 2006r. Nr 38, poz. 201

Wytworzył: Starosta Włocławski (25 kwietnia 2007)
Opublikował: Bogdan Nowicki (25 kwietnia 2007, 14:39:42)

Ostatnia zmiana: Bogdan Nowicki (25 kwietnia 2007, 15:04:03)
Zmieniono: dodano załączniki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1313

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij