turnusy

 
Szczegółowe zasady udzielania dofinansowania do uczestnictwa
w turnusach rehabilitacyjnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 
 
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu Osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14 poz. 92 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230 poz. 1694 z późn. zm.)
 
I. Definicje :
 
1.      Turnus rehabilitacyjny - zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych.
 
2.      Osoba niepełnosprawna - osoba zakwalifikowana przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie:
 
1)      o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16-roku życia;
2)      o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
3)      o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów;
4)      o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów;
5)      o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed  dniem 1 stycznia 1998 r.
 
3.      Przeciętne wynagrodzenie - oznacza przeciętne miesięczne wynagrodzenie                    w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”,           na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach            z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.).
 
4.      Komisja - oznacza komisję powołaną Zarządzeniem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku, której zadaniem jest rozpatrywanie i opiniowanie wniosków składanych przez osoby niepełnosprawne.
 
II.   Warunki jakie muszą spełniać Wnioskodawcy
 

Z turnusów rehabilitacyjnych może korzystać osoba niepełnosprawna, która:  
a)      posiada ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, niepełnosprawności  albo orzeczenie równoważne określone w definicji,                      
 
b)      została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje,
 
 
 
 
 
c)      w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała                                          na ten cel dofinansowania ze środków PFRON,
 
d)      weźmie udział w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonym przez wojewodę albo poza takim ośrodkiem w przypadku, gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej,
 
e)      wybierze organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusów,
 
f)        będzie uczestniczyła w zajęciach przewidzianych w programie turnusu,                       który wybrała,
 
g)      nie będzie pełniła funkcji członka kadry na turnusie ani nie będzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu,
 
h)      złoży oświadczenie o wysokości dochodu obliczonego zgodnie z poniższym punktem „i” wraz z informacją o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym,
 
i)        przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony             za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
 
·     50% przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego                     we wspólnym gospodarstwie domowym,
·     65% przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku osoby samotnej,
 
j)        w przypadku turnusu, którego program przewiduje także zabiegi fizjoterapeutyczne, przedstawi podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia, w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.
 

Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności   albo równoważnym (niezdolność do samodzielnej egzystencji lub o całkowitej niezdolności do pracy) oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może                         być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna                   pod warunkiem że:  
a) wniosek lekarski, o którym mowa wyżej w pkt. 1b, zawiera wyraźne wskazanie   wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna,
 
b) opiekun nie pełni funkcji członka kadry na danym turnusie i nie jest osobą      niepełnosprawną, wymagającą opieki innej osoby,
 
c) opiekun ukończył 18 lat lub,
 
d) opiekun ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby
     niepełnosprawnej.
 
 
III.  Wysokość dofinansowania.
 
1.      Wysokość dofinansowania wynosi:
 
a)       27% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez  względu na stopień niepełnosprawności,
 
b)      25% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym    stopniem niepełnosprawności,
 
c)      23% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem    niepełnosprawności,
 
d)      18% przeciętnego wynagrodzenia - dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
 
e)       18% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej                                             w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
 
2.      W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie pobytu jej opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia. Podwyższenie dofinansowania pobytu opiekuna może nastąpić, jeżeli opiekun pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną lub osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie.
 
3.      W przypadku znacznego niedoboru środków PFRON w danym roku w stosunku                do istniejących potrzeb w zakresie dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych oraz pobytu ich opiekunów, można obniżyć wysokość tego dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwot, o których mowa w punkcie 1, albo przyjąć zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata.
 
4.      Kwoty dofinansowania podlegają zaokrągleniu do pełnego złotego.
 
5.      W przypadku przekroczenia kwot dochodu, o których mowa w rozdziale II pkt. 1 ust. „i” , kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony.
 
IV. Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie ze środków PFRON kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym powinna:
 
1.      Złożyć osobiście lub za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych wniosek o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie   we Włocławku (druk wniosku dostępny na stronie internetowej PCPR oraz w siedzibie PCPR we Włocławku).
 
2.      Załączyć wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna,           o skierowanie na turnus rehabilitacyjny (załącznik Nr 1 do wniosku).
 
3.      Załączyć kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub kopię orzeczenia, lub kopię wypisu z treści orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem albo kopię orzeczenia o niepełnosprawności.
 
4.      Osoba niepełnosprawna, która do wniosku o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym załączyła orzeczenie o charakterze okresowym, które wygasa przed wyjazdem na turnus, jest zobowiązana do dostarczenia nowego orzeczenia niezwłocznie po jego otrzymaniu.
 
5.      Złożyć oświadczenie o liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym oraz o wysokości przeciętnego, miesięcznego dochodu netto na osobę w  rodzinie obliczonego za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (załącznik Nr 1 do wniosku).
 
V.         Zasady rozpatrywania i realizacji wniosków o udzielenie dofinansowania.
 
1.      Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby niepełnosprawne,                       które posiadają aktualne orzeczenia o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku                                   do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności.
 
2.      Osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON   w każdym czasie.
 
3.      Centrum w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje wnioskodawcę              o występujących we wniosku uchybieniach. Uchybienia powinny zostać usunięte         w terminie 30 dni od dnia otrzymania od Centrum informacji o uchybieniach występujących we wniosku. Nieusunięcie ich w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
 
4.      W przypadku, gdy Centrum  poweźmie wątpliwość odnośnie podania danych zawartych we wniosku o dofinansowanie, w szczególności co do wysokości dochodów i liczby osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mających wpływ na przyznanie dofinansowania, wezwie wnioskodawcę do złożenia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 14 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnień w sprawie lub dostarczenia niezbędnych dokumentów.
 
5.      O przyznaniu dofinansowania nie decyduje jedynie spełnienie kryterium dochodowego, data złożenia wniosku czy fakt dołączenia wniosku lekarskiego.
      Podstawą rozpatrzenia wniosku jest ocena sytuacji społecznej wnioskodawcy i jego potrzeb w zakresie rozwijania umiejętności społecznych. Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie bierze się pod uwagę stopień i rodzaj niepełnosprawności wnioskodawcy oraz wpływ niepełnosprawności na możliwość realizacji przez wnioskodawcę kontaktów społecznych w codziennym funkcjonowaniu.
      Fakt niekorzystania z dofinansowania w roku poprzednim uwzględnia się na korzyść wnioskodawcy.
 
 
 
 
 
6.      Komisja rozpatruje kompletne wnioski w terminie 30 dni od dnia ich złożenia aż do chwili rozdysponowania środków finansowych z PFRON, uchwalonych przez Radę Powiatu Włocławskiego na realizację tego zadania.
     W terminie 7 dni od dnia rozpatrzenia wniosku PCPR powiadamia w formie pisemnej wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. Informuje przy tym o wysokości przyznanego dofinansowania bądź też uzasadnia odmowę jego przyznania. 
 
7.      W przypadku zmiany stopnia niepełnosprawności wnioskującej osoby niepełnosprawnej, przyznana kwota dofinansowania zostaje obniżona lub podwyższona w zależności od przyznanego stopnia niepełnosprawności.
 
8.      W przypadku obniżenia stopnia niepełnosprawności ze znacznego lub umiarkowanego na stopień lekki cofa się przyznane wcześniej dofinansowanie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
 
9.      Osoba, która otrzymała dofinansowanie wybiera konkretnego organizatora, ośrodek       i termin turnusu oraz powiadamia o tym PCPR w ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później jednak niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, przekazuje centrum pomocy informację   o wyborze turnusu, w którym będzie uczestniczyła (załącznik Nr 3).
         10. Informacje o organizatorach i ośrodkach turnusów rehabilitacyjnych można uzyskać    w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku oraz na stronie www.ebon.mps.gov.pl
11. Wybrany przez osobę niepełnosprawną ośrodek i organizator tego turnusu musi posiadać wpis do rejestru ośrodków i organizatorów, obejmujący okres trwania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną. Ośrodek, w którym odbędzie się turnus, musi posiadać uprawnienia do przyjmowania osób niepełnosprawnych z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami na turnus wybrany przez osobę niepełnosprawną. Organizator turnusu musi posiadać uprawnienia do organizowania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.
 
12. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków zamieszczonych w punkcie 11 PCPR w terminie 7 dni informuje osobę niepełnosprawną o konieczności dokonania wyboru innego ośrodka lub organizatora turnusu rehabilitacyjnego, pod rygorem nieprzekazania przyznanego dofinansowania.
 
13. Przekazanie dofinansowania organizatorowi turnusu następuje w terminie                         7 dni od dnia otrzymania oświadczenia organizatora, jednak nie później                        niż 7 dni przed dniem rozpoczęcia tego turnusu.
 
14. Warunkiem przekazania dofinansowania jest otrzymanie przez PCPR oświadczenia organizatora turnusu rehabilitacyjnego zawierającego potwierdzenie możliwości uczestnictwa danej osoby niepełnosprawnej w wybranym przez nią turnusie.
 
 
VI.           Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym powinna pamiętać, że:
 
1)      o dofinansowanie można się ubiegać nie częściej niż raz w roku kalendarzowym;
 
2)      dofinansowanie ze środków PFRON następuje na pisemny wniosek złożony odpowiednio do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu w przypadku osoby bezdomnej lub niepełnosprawnej pozostającej pod opieką;
 
3) turnusy trwają co najmniej 14 dni, ich ceny są zróżnicowane w zależności od miejsca oraz pory roku. Uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym jest odpłatne, można                 się jednak ubiegać o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie ze środków PFRON, będących w dyspozycji PCPR. A zatem część kosztów pobytu na turnusie rehabilitacyjnym dofinansowane jest ze środków PFRON, a resztę opłaty pokrywa osoba starająca się o wyjazd;
 
4) program turnusu powinien zawierać elementy rehabilitacji odpowiedniej do rodzaju schorzenia osoby niepełnosprawnej oraz elementy zajęć kulturalno - oświatowych;
 
5) dofinansowanie przekazywane jest bezpośrednio organizatorowi turnusu, a nie osobie niepełnosprawnej;
 
6) dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane;
 
7) w przypadku skrócenia uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym przez osobę niepełnosprawną i opiekuna z przyczyn innych niż losowe osoba niepełnosprawna oraz opiekun ponoszą koszty pobytu na tym turnusie;
 
8)  dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i przed otrzymaniem przez wnioskodawcę informacji o dofinansowaniu ze środków Funduszu;
 
9) ze środków PFRON nie może być dofinansowane uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym finansowanym w części lub w całości na podstawie przepisów                   o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych                       lub o systemie ubezpieczeń społecznych albo o ubezpieczeniu społecznym rolników.
 

Wytworzył: Agnieszka Łoboda (30 czerwca 2010)
Opublikował: Elżbieta Otto (30 czerwca 2010, 08:19:01)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1068

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij