Odpowiedź na zapytanie drugie Pana Grzegorza Biernackiego zgłoszone na XXXV Sesji Rady Powiatu w dniu 26.10.2005 r.
Odpowiadając na Pana zapytanie informuję, że:
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 1 i pkt 11, w związku z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane ( tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) remont istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestrów zabytków oraz przebudowa sieci elektroenergetycznych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Zgłoszenie dokonuje Inwestor przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych ( do wykonywania robót można przystąpić jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwemu organowi nie wniesie on sprzeciwu w formie decyzji).
Do zgłoszenia, zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy Prawo budowlane Inwesto jest zobowiązany załączyć m. in. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pojęcie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane definiuje art. 3 pkt 11 ww. ustawy, jako tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.
W świetle powyższych ustaleń należy stwierdzić, iż realizacja robót budowlanych w zakresie wynikającym z Pana zapytania jest niemożliwe bez wiedzy i zgody właściciela gruntów. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy Inwestor realizuje roboty budowlane bez wymaganego prawem zgłoszenia , lecz na ten stan rzeczy organy architektoniczno – budowlane nie mają żadnego wpływu. Kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego należy do zadań nadzoru budowlanego.
Starosta Włocławski Piotr Stanny
Wytworzył: Starosta Włocławski (4 listopada 2005)
Opublikował: Bogdan Nowicki (19 grudnia 2005, 19:51:10)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1616