29.05.2007 R. | 10.07.2007 R. | 31.07.2007 R. | 29.11.2007 R.
Protokół nr 4/2007
Protokół nr 4 / 2007
z posiedzenia Rady Społecznej przy SPZPS we Włocławku, które odbyło się dnia 23.04.07r. w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym we Włocławku przy ul.Wyszyńskiego 21.
Proponowany porządek obrad :
1.Otwarcie posiedzenia Rady Społecznej.
2.Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4.Przyjęcie protokołu nr 3/2007 z posiedzenia Rady Społecznej z dnia 14.03.2007 r.
5.Wyrażenie opinii dotyczącej sprawozdania finansowego SPZPS we Włocławku za 2006 rok – podjęcie uchwały.
6.Rozpatrzenie sprawozdania z przeprowadzonej analizy skarg i wniosków wnoszonych przez osoby korzystające ze świadczeń SPZPS za rok 2006– podjęcie uchwały.
7.Rozpatrzenie informacji p.o Dyrektora SPZPS na temat bieżącej działalności jednostki .
8.Dokonanie przez członków Rady Społecznej wizji lokalnej budynków i pomieszczeń SPZPS znajdujących się przy ulicach Szpitalnej i Wyszyńskiego.
9.Sprawy różne.
10.Wolne wnioski i zapytania.
11.Zakończenie obrad.
Ad.1.
Pan Przewodniczący powitał wszystkich zebranych na posiedzeniu Rady Społecznej .
Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych na posiedzeniu Rady Społecznej reprezentują p.o.Dyrektora – Pani Anna Dębicka , Główna Księgowa – Pani Urszula Krysiak oraz Radca Prawny – Pani Wanda Wiśniewska.
Ad.2.
Stwierdzenie quorum. Na dziewięciu członków Rady Społecznej na obrady stawiło się siedmioro , co umożliwiło stwierdzenie quorum.
Ad.3.
Pan Przewodniczący zapytał czy są uwagi lub propozycje do proponowanego porządku obrad. Uwag nie było.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie porządek obrad.
Ad.4.
Pan Przewodniczący zapytał, czy członkowie Rady Społecznej zapoznali się z Protokołem nr 3/2007, a następnie zarządził głosowanie jego przyjęcia .
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie Protokół nr 3/2007 .
Ad.5.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do pkt.5 porządku obrad w brzmieniu - Wyrażenie opinii dotyczącej sprawozdania finansowego SPZPS we Włocławku za 2006 rok wraz z podjęciem stosownej uchwały . Poinformował , że w materiałach członkowie Rady Społecznej otrzymali projekt uchwały z uzasadnieniem i mieli możliwość zapoznania się z nim. Następnie został oddany głos Pani p.o. Dyrektora SPZPS we Włocławku, w kwestii przybliżenia tematu oraz odpowiedzi na ewentualne pytania.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka omówiła bilans na dzień 31.12.2006r. Przybliżyła członkom Rady Społecznej przychody jednostki osiągnięte w roku 2006 oraz poniesione przez nią koszty. Nadmieniła ,że przychody w roku 2006 w stosunku do roku 2005 zwiększyły się o 6,12%, również koszty uległy zwiększeniu ale o 3,51%.
Przedstawiła dodatni wynik finansowy. P.o. Dyrektora Anna Dębicka podkreśliła ,że przedstawiony dodatni wynik finansowy świadczy o tym, iż jednostka mimo trudnej sytuacji finansowej i poniesionych kosztów komorniczych związanych z wypłatą tzw. ustawy 203, kosztów egzekucyjnych oraz opłaceniu odsetek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadzi racjonalną i oszczędną politykę finansową o czym świadczą zwiększone przychody oraz w niewielkim stopniu zwiększone koszty . Przestawione informacje pokazują polepszającą się sytuację jednostki .
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS wyjaśniła, że kapitał własny również uległ zwiększeniu w stosunku do roku poprzedniego co świadczy o polepszającej się sytuacji finansowej jednostki.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o pytania dotyczące materiału.
Pani Ewa Kończyńska członek Rady Społecznej zaproponowała przedstawianie tego rodzaju danych w wersji bardziej opisowej, z racji tego ,że członkowie Rady Społecznej nie są ekonomistami i sprawia im trudność interpretacja materiału w przedstawionej formie.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka zobowiązała się do przedstawiania sprawozdań finansowych za kolejne okresy w wersji opisowej.
Pan Andrzej Spychalski członek Rady Społecznej zapytał na jaki okres zaciągnięty został przez SPZPS kredyt.
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS wyjaśniła, że kredyt zaciągnięto na 12 miesięcy w ramach rachunku bieżącego.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie uchwałę nr 9/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej sprawozdania finansowego SPZPS we Włocławku za 2006 rok.
Ad.6.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 6 porządku obrad, czyli rozpatrzenie sprawozdania z przeprowadzonej analizy skarg i wniosków wnoszonych przez osoby korzystające ze świadczeń SPZPS za rok 2006 wraz z podjęciem stosownej uchwały . Zaznaczył , że w materiałach członkowie Rady Społecznej otrzymali projekt uchwały z uzasadnieniem oraz pisemną informację z przeprowadzonej analizy skarg i wniosków złożonych w roku 2006 przez osoby korzystające ze świadczeń Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych i mieli możliwość zapoznania się z materiałem. Następnie został oddany głos Pani p.o. Dyrektora SPZPS we Włocławku, w kwestii przybliżenia tematu oraz odpowiedzi na ewentualne pytania.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka przedstawiła kolejno cztery skargi złożone pisemnie i omówiła podjęte procedury w celu ich wyjaśnienia . Podkreśliła niewielką ilość wpływających skarg w stosunku do liczby zatrudnionego personelu oraz rozmiaru świadczonych usług. Pani p.o. Dyrektora wysunęła wniosek , iż działalność jednostki odbierana jest pozytywnie przez pacjentów , a każda skarga wnikliwie analizowana . Nadmieniła ,że reaguje na każdy nawet nieoficjalny sygnał krytyki pacjentów i bezzwłocznie wyciąga wnioski, mające na celu usprawnienie funkcjonowania placówki.
Pan Zdzisław Krzyżanowski członek Rady Społecznej wyraził aprobatę do formy rozstrzygania skarg pacjentów. Zapytał o możliwość zmiany systemu rejestracji pacjentów. Stwierdził , że wyznaczanie terminów oraz rejestracja telefoniczna zlikwiduje poranne kolejki.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej wyraził obawę czy wprowadzenie nowego systemu spowoduje likwidację wyczekujących na przyjęcia do poradni specjalistycznych. Określił, że muszą zostać wprowadzone nowe , zdrowe zasady oraz przede wszystkim musi zmienić się mentalność społeczeństwa.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka zobowiązała się wprowadzić zarządzenie zmieniające system rejestracji .
Pan Zbigniew Wąsik członek Rady Społecznej zaapelował jednak o to , żeby nie odsyłać pacjentów najbardziej potrzebujących.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka zapewniła o niezwłocznym przygotowaniu odpowiedniego zarządzenia, przekazaniu podległym jednostkom i kontroli jego przestrzegania.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej podkreślił potrzebę zmiany mentalności oraz czasu jaki jest do tego potrzebny.
Pan Piotr Grudziński członek Rady Społecznej zapytał o poruszaną wcześniej sprawę rejestracji w niektórych poradniach pacjentów z podziałem na mieszkańców miasta i powiatu oraz o rejestrację prowadzoną przez lekarzy w poradni chirurgicznej.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka powiedziała o trudnych w rozmowach z lekarzami. Niektórzy zwłaszcza starsze pokolenie lekarskie jest przyzwyczajone do starych, przestarzałych systemów i trudno o zmiany. W przychodni , gdzie funkcjonował system podziału pacjentów na mieszkańców miasta i powiatu został zmieniony kierownik . Poza tym zostało rozesłane do placówek pismo o równe traktowanie wszystkich pacjentów. Natomiast w poradni Chirurgicznej w system rejestracji nie interweniowała . Pani p.o. Dyrektora poinformowała jednocześnie o zbliżającym się terminie kursu , który ma poprawić komunikatywność, na który zostaną wysłane wyznaczone panie pracujące w rejestracjach.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie uchwałę nr 10/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z przeprowadzonej analizy skarg i wniosków wnoszonych przez osoby korzystające ze świadczeń SPZPS za rok 2006.
Ad.7.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 7 porządku obrad, czyli rozpatrzenie informacji p.o Dyrektora SPZPS na temat bieżącej działalności jednostki .
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka poinformowała o złożeniu dokumentów , w celu uzyskania zgody Wojewody na zakończenie procesu restrukturyzacji, a co się dalej łączy z możliwością umorzenia pożyczki z BGK . Obecnie zakład czeka na decyzję Wojewody.
Pani p.o. Dyrektora nadmieniła o wystąpieniu placówki do NFZ –u z wnioskiem o przesunięcia środków w ramach poszczególnych umów, rozliczającym pierwszy kwartał tego roku. Jednostka przygotowuje się również do wdrożenia nowego programu statystycznego, do którego potrzebny jest zakup odpowiednich, akceptowanych przez NFZ, licencjonowanych programów i ok. czternastu zestawów komputerowych. Środki jakie musimy na to przeznaczyć to ok. 60 tys. zł. Pani p.o. Dyrektora poinformowała członków Rady Społecznej, że nie jest to wymysł jednostki , ale przymus narzucony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chcąc nadal podpisywać kontrakty musimy się temu poddać ,bowiem w tych programach będą tworzone raporty i wystawiane rachunki.
Ponadto Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka poinformowała o rozpoczęciu procedury rozeznania się w sprawie zakupu na zasadzie lisingu aparatu RTG do pracowni. Wspomniała o tym ,że stary sprzęt nie spełnia wymogów. Przepisy bardzo się zaostrzają i dlatego zakład musi zakupić nowy sprzęt.
P.o Dyrektora SPZPS poinformowała także o złożeniu do NFZ oferty z propozycją zakontraktowania programu profilaktycznego pod nazwą –„Program Profilaktyki Gruźlicy”. Obecnie oczekujemy na negocjacje.
Planujemy również utworzenie oddziału dziennego psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży.
Pani p.o. Dyrektora nadmieniła o wypłacie odsetek z „Ustawy 203” pracownikom zatrudnionym w jednostce.
Pan Zdzisław Krzyżanowski członek Rady Społecznej zapytał o rozwiązanie problemu zatrudnienia Pana wujta Lubania.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka poinformowała o wystosowaniu pisma do Pana Sławomira Piernikowskiego i braku jakiejkolwiek reakcji z jego strony. Zapewniła o ponownym wystąpieniu po konsultacji z radcą prawnym.
Pan Piotr Grudziński członek Rady Społecznej zapytał o to czy jednostka wystąpiła do Prezydenta Miasta o umorzenie podatku.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka odpowiedziała ,że zakład nie występował o umorzenie podatku, ponieważ niezbędnym do złożenia wniosku o umorzenie pożyczki z BGK i zakończeniu procesu restrukturyzacji było otrzymanie zaświadczenia o nie zaleganiu z tą płatnością. Poza tym, starając się o umorzenie ,musielibyśmy przedstawić nasz bilans a dodatni wynik finansowy nie wskazywałby na taką potrzebę.
Pan Zdzisław Krzyżanowski członek Rady Społecznej zaapelował jednak o wystąpienie w tej sprawie do Władz Miasta.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka poinformowała, że w zeszłym roku , kiedy sytuacja jednostki była o wiele gorsza, osobiście spotkała się z Prezydentem, ale oczekiwanego skutku nie uzyskała.
Pan Andrzej Spychalski członek Rady Społecznej zapytał czy w związku z zakupem aparatu RTG powstaną nowe miejsca pracy.
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka poinformowała, że obsada Pracowni RTG jest obecnie wystarczająca i nie przewiduje potrzeby zatrudniania nowych pracowników. Jest to tylko wymiana przestarzałego sprzętu .
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli do wiadomości informację p.o. Dyrektora SPZPS we Włocławku na temat bieżącej działalności jednostki .
Ad.8.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przełożenie pkt. 8. czyli - dokonanie przez członków Rady Społecznej wizji lokalnej budynków i pomieszczeń SPZPS znajdujących się przy ulicach Szpitalnej i Wyszyńskiego na koniec obrad.
Wniosek Pana Przewodniczącego został jednogłośnie przyjęty.
Ad. 9.
Sprawy różne zawarte w protokole.
Ad.10.
Wolne wnioski i zapytania zawarte w protokole.
Ad. 11.
Na tym posiedzenie Rady Społecznej zakończono, po czym członkowie Rady Społecznej przystąpili do wizji lokalnej budynków i pomieszczeń SPZPS znajdujących się przy ulicach Szpitalnej i Wyszyńskiego.
Protokołowała :
Elżbieta Szczepańska
Wytworzył: ELżbieta Szczepańska (23 kwietnia 2007)
Opublikował: Zbigniew Dankowski (27 sierpnia 2007, 20:50:56)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 988