Odpowiedź na piąte zapytanie pana Marka Górecznego zgłoszone w dniu 2 kwietnia 2008 roku.
Przetarg na zbycie nieruchomości położonej w Lubrańcu przy ul. Kościuszki 14 odbył się zgodnie z ustaloną, na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, procedurą przetargową, w wyniku której został wyłoniony nabywca nieruchomości oraz zawarta została umowa (w formie aktu notarialnego) przenosząca własność przedmiotowej nieruchomości na rzecz nabywcy. Ponadto dokonany został przez Sąd Rejonowy we Włocławku wpis prawa własności w dziale II księgi wieczystej nr 60005 prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości, na rzecz Pani Teresy Słupskiej.
W związku z tym, że Powiat Włocławski nie jest już właścicielem przedmiotowej nieruchomości nie ma możliwości egzekwowania ani nadzorowania zobowiązań nowego właściciela wobec lokatorów czy utrzymywania zabytków w odpowiednim stanie.
Zauważyć należy, że zasady ochrony praw lokatorów regulują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.), która szczegółowo określa prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów.
Natomiast przedmiot, zakres i formy ochrony zabytków oraz opieki nad nimi określa ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2006r. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.). Jak wynika z treści przepisów ustawy organem ochrony zabytków jest wojewoda, w imieniu którego zadania i kompetencje wykonuje wojewódzki konserwator zabytków. W art. 91 ust. 4 w/w ustawy ustawodawca zamieścił katalog zadań wykowywanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Starosta Włocławski
Jan Ambrożewicz
Wytworzył: Starosta Włocławski (29 kwietnia 2008)
Opublikował: Katarzyna Dąbrowska - Czerwińska (12 maja 2008, 11:32:39)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1564