Strona główna > JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE - BIP > Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - BIP > PROGRAMY > Na rzecz osób niepełnosprawnych > Informacja z realizacji Powiatowego Programu Działań na rzecz Osób...
Na rzecz osób niepełnosprawnych | Podróż do samodzielności
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Informacja z realizacji Powiatowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych
Załącznik
do uchwały Nr XXXII/355/05
Rady Powiatu we Włocławku
z dnia 23 czerwca 2005
INFORMACJA Z REALIZACJI POWIATOWEGO PROGRAMU DZIAŁAŃ NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W LATACH 2004 - 2010
Rada Powiatu Uchwałą Nr XIV/163/04 z dnia 3 marca 2004r. przyjęła, opracowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku zwane dalej PCPR, Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Program przewiduje działania na rzecz osób niepełnosprawnych realizowane przez PCPR we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2004-2010.
Myślą przewodnia tego programu było stworzenie warunków do szerszego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczeństwa.
1. Kształtowanie i rozwijanie świadomości społecznej w zakresie dostrzegania i rozumienia problemów osób niepełnosprawnych.
Codziennie pracownicy PCPR udzielają pełnych informacji zgłaszającym się osobom. Udzielają wskazówek w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków, kierują do właściwych jednostek i instytucji np.: Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego czy też Ośrodka Obsługi Osób z Wadą Słuchu. Pomagają w wyszukaniu odpowiedniego do rodzaju schorzenia turnusu rehabilitacyjnego. Ponadto na stronie internetowej PCPR w Biuletynie Informacji Publicznej zawarte są wszelkie niezbędne druki wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w sprawie pomocy, jaka jest oferowana tej grupie osób tj.
- uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym,
- do zakupu/naprawy przedmiotów ortopedycznych,
- likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
W celu zapewnienia udziału osób niepełnosprawnych z terenu powiatu włocławskiego w imprezach dla nich przeznaczonych, a organizowanych przez Miasto Włocławek, informacje w tym zakresie kierowane są do organizacji pozarządowych działających w Powiecie. Ponadto informowane są ośrodki pomocy społecznej, które w miejscach widocznych i do tego przeznaczonych wywieszają stosowną informację.
2. Zwiększenie dostępu do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny.
Mając na uwadze zwiększenie dostępu osobom niepełnosprawnym do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny nawiązano współpracę z jednostkami zajmującymi się zaopatrywaniem osób indywidualnych w te przedmioty w ramach limitu Narodowego Funduszu Zdrowia m.in. z:
- Ośrodkiem Obsługi Osób z Wadą Słuchu we Włocławku, ul. Szpitalna 6a,
- „Audiofon” Sprzedaż Aparatów Słuchowych we Wrocławiu Oddział Włocławek, ul. Reja 7/9,
- Zakładem Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego w Bydgoszczy Oddział Terenowy we Włocławku, ul. Okrzei 74.
Osoby niepełnosprawne przybywające do punktów sprzedaży są na bieżąco informowane o możliwości dofinansowania ze środków PFRON nabywanych przez nie przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego.
Ponadto pracownicy PCPR uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez organizacje i stowarzyszenia oraz kluby zrzeszające osoby niepełnosprawne w celu udzielenia im pełnej informacji o przysługujących im prawach i uprawnieniach np. spotkanie w Związku Emerytów i Rencistów w Lubaniu, osób po tracheotomii we Włocławku itp.
Rezultatem tej pracy jest zwiększenie w stosunku do roku ubiegłego zarówno ilości osób objętych tą formą wsparcia jak również ma to odpowiednie przełożenie na wydatkowane na ten cel środki.
Realizację tego zadania w latach 2003 i 2004 przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Rok 2003
Rok 2004
Liczba osób
Kwota wydatkowana
Liczba osób
Kwota wydatkowana
Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów
128
70.045
186
103.098
3. Likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
Systematycznie, od momentu pozyskania środków z PFRON, likwidowane są w mieszkaniach osób niepełnosprawnych bariery architektoniczne, umożliwiające im w miarę normalne funkcjonowanie w środowisku. Najczęstszą przyczyną występowania przez osoby niepełnosprawne o wsparcie finansowe jest likwidacja barier polegających na budowie podjazdu do wózka inwalidzkiego oraz dostosowaniu łazienki do swoich potrzeb. Wysoka wanna, brak odpowiednich uchwytów czy śliska podłoga w łazience powodują, że osoby niepełnosprawne mają trudności w korzystaniu z nich, a tym samym w utrzymania higieny osobistej.
Także w tym zakresie zauważalna jest tendencja wzrostowa w porównaniu z rokiem 2003 co przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Rok 2003
Rok 2004
Liczba osób
Kwota wydatkowana
Liczba osób
Kwota wydatkowana
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych
21
141.612
31
228.108
W ramach Programu wyrównywania różnic miedzy regionami podjęto także działania dotyczące likwidacji barier transportowych tj. na zakup pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych w tym na wózkach inwalidzkich. Opracowane projekty na zakup przedmiotowych samochodów zostały pozytywnie zaopiniowane przez PFRON. Na ich podstawie zawarte zostały umowy o dofinansowanie projektów w ramach programu pn. „Program wyrównywania różnic między regionami”, w rezultacie, których:
- Urząd Gminy we Włocławku dla Zespołu Szkół Integracyjnych w Smólniku zakupił samochód fabrycznie nowy, 15 osobowy, do dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół:
- DPS w Izbicy Kujawskiej i DPS w Kowalu zakupił samochód fabrycznie nowy, 9 osobowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, co umożliwi dowóz mieszkańcom DPS do przychodni specjalistycznych oraz jeżeli chodzi o DPS w Kowalu transport uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Nadto umożliwi aktywny udział w życiu środowiska lokalnego, wyjazdy na wycieczki, do kina, teatru, itp.
Likwidacja barier transportowych, spowodowała polepszenie warunków transportu osób niepełnosprawnych
4. Zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku w oparciu o dane różnych instytucji w tym ośrodków pomocy społecznej terenu powiatu włocławskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Włocławku, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Włocławku, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Włocławku, Urzędu Statystycznego itp. dokonało analizy zjawiska, jakim jest niepełnosprawność, ustalając ilość osób niepełnosprawnych na terenie powiatu.
Rozeznanie to pozwoliło na podjęcie decyzji w sprawie dotyczącej zabezpieczenia potrzeb osób niepełnosprawnych w tym np. przy podejmowaniu decyzji o otwarciu z dniem 14 września 2004 r. Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalu, przeznaczonego dla 30 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie.
Placówka ta świadczy usługi terapeutyczno-opiekuńcze dla mieszkańców miasta Kowala oraz gmin ościennych.
Osoby niepełnosprawne uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach w godzinach 7,30 do 15,30. Osoby przebywające w Środowiskowym Domu Samopomocy mają zapewniony całodzienny pobyt w odpowiednich warunkach socjalno-bytowych, dostęp do świadczeń opiekuńczo-pielęgniarskich, rehabilitacyjno-kulturalnych i edukacyjnych, odpowiednich warunków terapeutycznych i rehabilitacyjnych, posiłków, odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych, dostęp do kultury, oświaty i rekreacji a także zapewnioną pomoc w załatwianiu ważnych spraw osobistych.
Ponadto od lipca 2004 r. uruchomiono przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku punkt poradnictwa specjalistycznego dla osób i rodzin będących ofiarami przemocy bądź znajdujących się w innej sytuacji kryzysowej obejmujący swym działaniem również osoby niepełnosprawne.
Radca prawny, psycholog i pedagog prowadzą poradnictwo na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych poprzez udzielanie pełnej informacji osobom niepełno-sprawnym o prawach i uprawnieniach wynikających z obowiązujących aktów prawnych, przygotowanie różnego rodzaju pism np. pozwów do Sądu, odwołań itp., ułatwianie kontaktów z różnymi instytucjami, np. Sądem, Prokuraturą kontakty np. z Sądem, z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej, noclegownią itp.
Prowadzone jest również doradztwo prawne i metodyczne w zakresie zadań własnych i zleconych dotyczących pomocy społecznej dla ośrodków pomocy społecznej i pracowników socjalnych z terenu powiatu włocławskiego ze szczególnym uwzględnieniem praw osób niepełnosprawnych i możliwości udzielenia pomocy tej grupie osób.
Od października 2004 r. przy PCPR we Włocławku funkcjonuje również Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności utworzony z myślą o mieszkańcach powiatu. Jego utworzenie przyśpieszyło postępowanie o stwierdzenie niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Do października 2004r mieszkańcy powiatu, zgodnie z zawartą umową pomiędzy Starostą Włocławskim, a Prezydentem Miasta Włocławka, orzekani byli wspólnie z mieszkańcami miasta Włocławka, co znacznie wydłużało okres oczekiwania na wydanie orzeczenia.
5. Zapewnienie osobom niepełnosprawnym pełnego dostępu do kultury, sportu, rekreacji i turystyki.
W celu zwiększenia dostępu osobom niepełnosprawnym do kultury, sportu, rekreacji i turystyki podjęto działania zmierzające do szerszego rozpropagowania tej formy wsparcia. Przesłano odpowiednie informacje o możliwości skorzystania z dofinansowania tej formy pomocy ze środków PFRON wraz z niezbędnymi drukami do ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej i organizacji działających na terenie powiatu. Pracownicy PCPR uczestniczyli w spotkaniach skupiających osoby niepełnosprawne. Działania te zaowocowały zwiększeniem zarówno ilości osób uczestniczących w turnusach rehabilitacyjnych jak i kwotą wydatkowanych środków.
Realizację dofinansowania ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym w latach 2003 i 2004 przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Rok 2003
Rok 2004
Liczba osób
Kwota wydatkowana
Liczba osób
Kwota wydatkowana
Dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych
269
158.199
280
177.759
Zwiększeniu uległa również ilość umów zawartych z organizacjami pozarządowymi na organizację imprez o charakterze integracyjnym, w tym wycieczek, dających możliwość osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w turystyce, a także wyjazdu do kin i teatrów, zapewniając im udział w kulturze.
Realizację dofinansowania ze środków PFRON do sportu, kultury, rekreacji osób niepełnosprawnych w latach 2003-2004 przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Rok 2003
Rok 2004
Liczba zawartych umów
Kwota wydatkowana
Liczba zawartych umów
Kwota wydatkowana
Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych
2
1.686
5
5.977
W roku ubiegłym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku otrzymało informację o mającej się odbyć w Inowrocławiu Międzynarodowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, którą przesłano do wszystkich organizacji działających na terenie powiatu.
Zaowocowało to uczestnictwem w dniu 25 września 2004r osób niepełnosprawnych należących do Stowarzyszenia Osób i Rodzin Niepełnosprawnych oraz Rodzin Patologicznych w Boniewie w III Międzynarodowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu. Do konkurencji wystawiono 5 osób, które drużynowo zajęły 4 miejsce otrzymując w nagrodę puchar oraz rower. W konkurencjach indywidualnych natomiast reprezentacja Stowarzyszenia zajęła I i III miejsce.
W olimpiadzie wzięły udział również osoby skupione w Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Dzieci z Rodzin Patologicznych w Brześciu Kuj. Dzieci biorące udział w olimpiadzie zajęły w odpowiednich konkurencjach I, II i III miejsca oraz trzy wyróżnienia. Otrzymały medale oraz nagrody rzeczowe w postaci zegarków, plecaków i książek.
6. Zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
Ze środków PFRON utworzone są stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych.
Realizację zadań w zakresie zwrotu poniesionych kosztów przez pracodawców na podstawie zawartych umów zgodnie art. 26 ustawy z dnia 27 sierpnia 1007 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) oraz innych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej przedstawia poniższa tabela:
Lp.
Zadanie
Liczba osób
Kwota
Wykonanie
1.
Zobowiązanie dotyczące refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne art.26
76
135.434
120.400
2.
Finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych
7
8.000
4.157
3.
Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej art.12
1
80.000
30.000
4.
Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osób na nich zatrudnionych oraz z rozpoznaniem przez służby medycyny tych potrzeb art. 26
0
10.000
0
Ogółem
84
233.434
154.557
Osoby niepełnosprawne i pracodawcy są na bieżąco informowani o przysługujących im prawach i możliwościach, z których mogą skorzystać i uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON.
W dniu 14 lipca 2004 r. zaproszono przedstawiciela Oddziału Kujawsko - Pomorskiego PFRON w Toruniu do przeprowadzenia prezentacji Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich - Europejski Fundusz Społeczny w zakresie możliwości wykorzystania Funduszu. Prezentacja odbyła się w Starostwie Powiatowym we Włocławku. W prezentacji uczestniczyło 27 osób, w tym przedstawiciele jednostek samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych działających na rzecz aktywnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele pracodawców.
Mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych Powiat przystąpił do realizacji projektów w ramach programu pn,. Program wyrównywania różnic między regionami", złożył projekty w sprawie - wyposażenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych odpowiednio do ich potrzeb i możliwości.
Mając świadomość, iż misja Funduszu ukierunkowana jest przede wszystkim, na rehabilitacje zawodową i zatrudnianie osób niepełnosprawnych, położono duży nacisk na realizacje zadań związanych z tym zakresem. Na terenie Powiatu zostały utworzone i wyposażone 34 nowe stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, posiadające skierowanie do pracy z powiatowego urzędu pracy zgodnie z procedurami programu. Powiat włocławski utworzył najwięcej stanowisk w województwie kujawsko-pomorskim. Na ich wyposażenia wydatkowano kwotę 524.294,02 zł. Zatrudnienie otrzymały osoby niepełnosprawne, na co najmniej 36 miesięcy.
Podjęto również kroki zmierzające do przeciwdziałania bezrobociu wśród osób niepełnosprawnych, w celu zwiększenia ich szans na rynku pracy poprzez uczestnictwo osób niepełnosprawnych w szkoleniach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. W roku 2004 przeszkolonych zostało 7 osób na następujących kursach:
- kierowca kategorii C,
- magazynier – sprzedawca,
- podstawy wiedzy o Unii Europejskiej i pozyskiwanie funduszy unijnych,
- organizacja i technika handlu,
- kierowca wózków jezdniowych.
W okresie od stycznia do grudnia 2004 r. Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku dysponował łącznie 252 wolnymi miejscami pracy dla osób niepełnosprawnych, w tym 176 zgłoszonych wolnych miejsc dotyczyło ofert subsydiowanych (PFRON).
Wśród ogólnej liczby ofert napływających do realizacji w Urzędzie Pracy 73 ze 252 dotyczyło powiatu ziemskiego.
W opisywanej grupie ofert Urząd Pracy dysponował głównie wolnymi miejscami pracy dla osób niepełnosprawnych na stanowiska: szwaczka, sprzątaczka, kierowca – pracownik magazynowy, ślusarz – mechanik, ślusarz, frezer, tokarz, ochroniarz obiektu handlowego, portier, dozorca, referent ds. kadr i płac, księgowy, elektryk – elektronik, sprzedawca, operator maszyn produkcyjnych.
W ubiegłym roku doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy zajmujący się szczególnie problematyką niepełnosprawności, udzielał porad i informacji osobom niepełnosprawnym lub ubiegającym się o orzeczenie niepełnosprawności.
Pomoc dotyczyła m.in. osób, którym ZUS przyznał prawo do renty szkoleniowej. Doradca, wspólnie z klientem, ustalał kierunek przekwalifikowania osoby z rentą szkoleniową, uwzględniając przeciwwskazania medyczne i psychologiczne do wykonywania określonych prac, jak również określając preferencje i predyspozycje klienta.
Referat przygotował i złożył do PFRON wnioski o finansowanie aktywizacji osób niepełnosprawnych w ramach Programu „JUNIOR”. Dzięki pozyskanym środkom finansowym wytypowano i zakwalifikowano do udziału w projekcie kilku absolwentów spełniających wszystkie wymogi programu. Osoby te skorzystały z poradnictwa zawodowego oraz ze staży u pracodawców. W efekcie tych działań niepełnosprawni absolwenci uzyskali w trakcie stażu kwalifikacje zawodowe, a następnie zostali zatrudnieni. W trakcie staży, opiekę nad niepełnosprawnymi absolwentami pełnili doradcy zawodowi.
W ramach poradnictwa dla osób niepełnosprawnych współpracowano z Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych w UM we Włocławku.
7. Zapewnienie konsultacji społecznej wszystkich działań dotyczących osób niepełnosprawnych w fazie ich planowania, wdrażania oraz ewaluacji z samorządną reprezentacją środowiska.
W celu zapewnienia konsultacji społecznej, wszelkie uchwały i projekty dotyczące osób niepełnosprawnych przedkładane są do zaopiniowania Powiatowej Społecznej Radzie do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Powołana ona została do życia Zarządzeniem Starosty Włocławskiego z dnia 7 października 2003 r. Współpraca z Radą układa się bardzo dobrze albowiem w jej składzie znajdują się osoby doskonale znające problemy tej grupy osób.
Dnia 3 grudnia 2004 r. zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W czasie uroczystości srebrnymi serduszkami oraz listami gratulacyjnymi Starosty Włocławskiego uhonorowano regionalnych niepełnosprawnych sportowców i twórców artystycznych, przedsiębiorców tworzących miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych oraz osoby związane z działalnością zawodową i społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych.
Wytworzył: Agnieszka Łoboda (4 lipca 2005)
Opublikował: Elżbieta Otto (4 lipca 2005, 20:38:20)
Ostatnia zmiana: Elżbieta Otto (23 maja 2011, 10:22:08)
Zmieniono: Załącznik do uchwały Nr XXXII/355/05 Rady Powiatu we Włocławku z dnia 23 czerwca 2005
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 2237