Protokół nr 5 / 2007

Protokół nr 5 / 2007
 
z posiedzenia Rady Społecznej przy SPZPS we Włocławku, które odbyło się dnia 29.05.07r. w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym we Włocławku przy ul.Wyszyńskiego 21.
 
Proponowany porządek obrad :
1.Otwarcie posiedzenia Rady Społecznej.
2.Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4.Przyjęcie protokołu nr 4/2007 z posiedzenia Rady Społecznej z dnia 23.04.2007 r.
5.Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii na zaciągnięcie kredytu na zakup aparatury medycznej .
6.Analiza sprawozdania Dyrektora SPZPS o sytuacji finansowej jednostki  za I kwartał 2007 roku.
7.Sprawy różne.
8.Wolne wnioski i zapytania.
9.Zakończenie obrad.
 
 
Ad.1. Otwarcie posiedzenia Rady Społecznej.
 
Pan Kazimierz Kaca Przewodniczący Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku dnia 29 maja 2007 roku o godzinie 1310 otworzył obrady. Powitał Panie i Panów Radnych , z ramienia SPZPS na posiedzeniu uczestniczyli Pani Anna Dębicka - p.o. Dyrektora  ,Pani Urszula Krysiak - Główna Księgowa oraz Pani Wanda Wiśniewska - Radca Prawny, a także wszystkich obecnych na sali obrad.
 
 
Ad.2. Stwierdzenie quorum.
 
Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności stwierdził , że w obradach bierze udział 7 członków Rady Społecznej, co umożliwiło stwierdzenie wymagalnego quorum.
 
Lista stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.
 
Ad.3. Przyjęcie porządku obrad.
 
Przewodniczący Rady Społecznej poinformował , że w materiałach członkowie Rady Społecznej otrzymali proponowany porządek obrad . Zgodnie z paragrafem 20 ust 4 pkt 3 Regulaminu Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku z wnioskiem o uzupełnienie lub zmianę porządku obrad może wystąpić Przewodniczący  Rady Społecznej lub jej członek .
Przewodniczący Rady Społecznej zapytał, czy są uwagi lub propozycje do proponowanego porządku obrad. Uwag nie było.
Przewodniczący Rady Społecznej zapytał , kto jest za przyjęciem proponowanego porządku obrad i przeprowadził procedurę głosowania.
Wynik głosowania :
Za –7
Przeciwko-0
Wstrzymało się – 0
Na podstawie przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził ,że porządek obrad został przyjęty.
Ad.4. Przyjęcie protokołu nr 4/2007 z posiedzenia Rady Społecznej z dnia 23.04.2007 r.
 
Przewodniczący Rady Społecznej powiedział, że zgodnie z paragrafem 27 Regulaminu Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku został sporządzony protokół , który był do wglądu w Dziale Organizacji i Marketingu SPZPS we Włocławku.
Stosownie do przepisów § 27 ust 4 Regulaminu Rady Społecznej przy SPZPS –protokół z poprzednich obrad jest przyjmowany podczas następnych. Poprawki i uzupełnienia do protokołu powinny być  wnoszone przez członków Rady Społecznej nie później niż do chwili rozpoczęcia następnego posiedzenia , na którym następuje przyjęcie protokołu . Do dnia dzisiejszego nie zgłoszono uwag ani poprawek, zatem Przewodniczący Rady Społecznej rozpoczął procedurę głosowania nad jego przyjęciem
Przewodniczący zapytał , kto jest za przyjęciem protokołu 4/2007 z dnia 23.04.2007 roku i przeprowadził procedurę głosowania.
Wyniki głosowania :
Za –7
Przeciwko-0
Wstrzymało się –0
Na podstawie przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady Społecznej stwierdził, że protokół Nr 4/2007 z dnia 23.04.2007 roku został przyjęty.
 
Ad.5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii na zaciągnięcie kredytu na zakup aparatury medycznej .
 
Pan Kazimierz Kaca Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do pkt.5 porządku obrad w brzmieniu – Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii na zaciągnięcie kredytu na zakup aparatury medycznej .
Poinformował , że w  materiałach członkowie Rady Społecznej otrzymali projekt uchwały z uzasadnieniem i mieli możliwość zapoznania się z nim. Następnie został oddany głos Pani p.o. Dyrektora SPZPS we Włocławku, w kwestii przybliżenia tematu oraz odpowiedzi na ewentualne pytania.
Pani Anna Dębicka przedstawiła trudną sytuację finansową jednostki oraz argumenty  przemawiające za koniecznością zakupu aparatury medycznej do Pracowni RTG.  Nadmieniła, że w projekcie uchwały wymieniono niezbędny sprzęt oraz planowany koszt. Określiła stan posiadanego sprzętu oraz potrzebę zakupu nowej aparatury , która spełniałaby wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia i byłaby zgodna z nowymi normami i przepisami w zakresie stanu technicznego aparatów. Ponadto podkreśliła konieczność posiadania właściwego sprzętu medycznego, w celu zapewnienia profesjonalnej, stojącej na wysokim poziomie opieki medycznej . Zakupiona aparatura medyczna pozwoliłaby  naszym specjalistom prawidłowo diagnozować pacjentów i realizować kontrakt z NFZ.
Poinformowała  członków Rady Społecznej o braku inwestowania  w sprzęt w latach ubiegłych. Opowiedziała o konieczności poczynienia zakupów , które niezbędne są i mają służyć pacjentom wielu przychodni i poradni. Powyższe zakupy pozwolą rozwijać się zakładowi , wykonywać płatne badania , które pomogą poprawić sytuację ekonomiczną zakładu oraz pozyskiwać środki finansowe z NFZ w ramach realizacji programów profilaktycznych. Zwróciła uwagę na zmieniające się standardy w zawieraniu umów z NFZ oraz możliwości podpisywania nowych . Określiła przybliżone koszty, formę i okres spłaty zakupu . Następnie za przyzwoleniem Pana Przewodniczącego Rady Społecznej oddała głos Pani lek. med. Annie Wszelak – kierownikowi Pracowni RTG.
 
Pani Anna Wszelak Kierownik Pracowni RTG przedstawiła obecną sytuację wykorzystania aparatu rentgenowskiego TUR, dużą ilość wykonywanych badań . Poinformowała , że aparat z „20-letnim stażem” nie będzie spełniał norm i przepisów w zakresie stanu technicznego po wprowadzeniu nowej ustawy. Pani Kierownik wyraziła opinię o konieczności ułatwiania dostępności do badań pacjentom oraz poprawy warunków pracy  personelu. Nadmieniła ,że koszt regeneracji aparatu byłby niewspółmierny do kosztów zakupu nowego sprzętu , zapewniającego profesjonalną , odpowiadającą standardom opiekę zdrowotną. Poruszyła również temat obecnie funkcjonującego aparatu USG , który nie jest wykorzystywany w    100 % , z powodu uszkodzenia pewnych głowic, których zakup lub naprawa jest zbyt kosztowna. Zakup nowego aparatu USG spowodowałby możliwość wykonywania badań jednocześnie na funkcjonującym już sprzęcie i nowym, co ułatwi dostęp do tego typu świadczeń oraz zmniejszy kolejki oczekujących. Poinformowała ,że najczęstszymi pacjentami pracowni są ludzie ubodzy, których nie stać na wykonywanie badań w gabinetach prywatnych. W związku z powyższym zaapelowała do członków Rady Społecznej                  o wyrażenie zgody na  zakup  przez SPZPS dla Pracowni RTG aparatury medycznej.
 
Następnie zabrała głos Pani Jadwiga Fijałkowska członek Rady Społecznej wyrażając opinię o potrzebie posiadania przez zakład nowoczesnej aparatury RTG, której zakup wpłynąłby na poprawę sytuacji ekonomicznej  zakładu. Zauważyła trafność decyzji podejmowanych przez Dyrekcję SPZPS i  zapytała o procedurę zakupu.
 
Pełniąca obowiązki Dyrektora Pani Anna Dębicka zaznaczyła konieczność uzyskania pozytywnej opinii Rady Społecznej, która niezbędna jest do rozpoczęcia procedury przetargowej. Następnie przedstawiła możliwe formy zakupu / leasing, kredyt kupiecki /.  Nadmieniła ,że umorzenie pożyczki z BGK  umożliwi spłatę rat za zakupiony sprzęt i zakład nadal nie będzie generować strat ,chociaż  zyski mogą być niewielkie . Określiła możliwość istnienia na rynku medycznym, pomimo tworzenia się nowych podmiotów.
 
Pani Jadwiga Fijałkowska zapytała czy jednostka zdąży z procedurą przetargową i zakupem przed podpisywaniem nowych kontraktów  z NFZ.
 
Pani Anna Dębicka podkreśliła ,że tak wczesne rozpoczęcie tej procedury pozwoli nam na zakończenie jej przed ogłoszeniem przez NFZ konkursu ofert na udzielanie świadczeń medycznych na rok 2008.
 
Pani Ewa Kończyńska członek Rady Społecznej zapytała o konieczność zakupu aparatu USG.
 
Pani Anna Dębicka zaznaczyła, że obecnie działający aparat jest sprawny , ale z powodu uszkodzenia niektórych głowic, nie można na nim wykonywać pełnego zakresu badań USG . Powiedziała ,że koszt naprawy głowic jest bardzo wysoki, a w związku z tym nieopłacalny. Podkreśliła możliwość efektywniejszego wykorzystania fachowej kadry lekarskiej oraz to, że wykonywanie badań na dwóch aparatach zmniejszy kolejkę oczekujących. Posiadanie nowego aparatu  USG wpłynie także na  poprawę  jakości wykonywanych badań.
 
Pani Jadwiga Fijałkowska  zapytała o ilość funkcjonujących na terenie miasta aparatów RTG.
 
Pani p.o. Dyrektora powiedziała , że  jeden aparat jest w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej , a drugi w Szpitalu Wojewódzkim . Nadmieniła , że Szpital wykonuje badania z zakresu RTG wyłącznie dla swoich pacjentów .Jedynie MZOZ i pracownie prywatne wykonują odpłatne badania rentgenowskie.
 
Pan Zdzisław Krzyżanowski  członek Rady Społecznej zapytał o zasady zaciągnięcia kredytu kupieckiego na zakup aparatów.
 
Pani Anna Dębicka poinformowała, że jednostka jest po wstępnych rozmowach z pewną firmą. Rozmowy zostały przeprowadzone w celu zapoznania się z możliwościami zaciągnięcia tego typu kredytu. Podkreśliła ,że o konkretach będzie można mówić wówczas , gdy będą znane firmy przystępujące do przetargu.
Wyraziła chęć rozwoju zakładu , a nie „wiszenia w próżni”. Wyjaśniła ,że w tym roku kończy się trzyletni okres obowiązywania kontraktów z NFZ i nastąpi konieczność negocjacji nowych, a nowoczesna aparatura to dodatkowy argument przemawiający na korzyść zakładu.
Podkreśliła ,że kompleksowa diagnostyka jest konieczna  w przypadku leczenia specjalistycznego. Zauważyła również ,że zainteresowanie badaniami jest tak duże ,że nawet jeśli powstaną nowe placówki to możemy istnieć obok siebie i funkcjonować.
 
Pan Marek Osiński członek Rady Społecznej zapytał czy SPZPS planuje zakupić aparaty najnowszej generacji i czy wystarczą jak obecnie działające  na kolejne  20 lat.
 
Pani Anna Wszelak określiła zakup na tradycyjny, ale wystarczający dla naszej działalności.
 
Pan Paweł Małas członek Rady Społecznej zauważył dużą potrzebę zakupu nowoczesnego sprzętu , biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione argumenty. Podkreślił jednak dobro pacjentów. Zapytał o możliwości spłaty kredytu przy obecnych i spodziewanych wpływach.
 
Pani p.o. Dyrektora Anna Dębicka poinformowała, że jednostka jest w stanie spłacać raty kredytu , zwłaszcza po umorzeniu pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.
 
Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
 
Wyniki głosowania :
Za –7
Przeciwko-0
Wstrzymało się –0
Na podstawie przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady Społecznej stwierdził, że uchwała nr 11/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie wyrażenia opinii na zaciągnięcie kredytu na zakup aparatury medycznej  została przyjęta.
 
Ad.6. Analiza sprawozdania Dyrektora SPZPS o sytuacji finansowej jednostki  za           I kwartał 2007 roku.
 
Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 6 porządku obrad, czyli analizy sprawozdania Dyrektora SPZPS o sytuacji finansowej jednostki  za I kwartał 2007 roku. Poinformował , że w  materiałach członkowie Rady Społecznej otrzymali projekt uchwały z uzasadnieniem oraz stosownymi materiałami i mieli możliwość zapoznania się      z nimi.
Następnie oddał głos Pani Annie Dębickiej p.o. Dyrektora SPZPS we Włocławku.
Pani Anna Dębicka omówiła bilans na dzień 31.03.2007r. Przybliżyła członkom Rady Społecznej przychody jednostki osiągnięte w pierwszym kwartale roku 2007 oraz poniesione przez nią koszty. Podkreśliła osiągnięty przez SPZPS dodatni wynik finansowy. Zaznaczyła, że jednostka mimo trudnej sytuacji finansowej, poniesionych kosztów związanych z  „Ustawą 203” ,prowadzi racjonalną i oszczędną politykę finansową ,o czym świadczą przedstawione dane . Powiedziała o zakończonym procesie wypłat odsetek od „Ustawy 203” i w związku z tym zrealizowaniu zobowiązań wobec pracowników zakładu. Ponadto wyraziła zadowolenie z otrzymania „Decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego” podkreślając  ,że SPZPS jest pierwszym Zakładem Opieki Zdrowotnej  w województwie kujawsko-pomorskim,  który taką „Decyzję” otrzymał.
 
Przewodniczący Rady Społecznej podkreślił wagę dodatniego wyniku finansowego jako pozytywnego elementu działalności zakładu. Następnie oznajmił konieczność opuszczenia przez siebie posiedzenia. Na prowadzącą dalsze obrady wyznaczył Panią Ewę Kończyńską. Przed wyjściem oddał głos za przyjęciem sprawozdania Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku o sytuacji finansowej jednostki  za I kwartał 2007 roku.
 
Pani Ewa Kończyńska prowadząc dalej obrady Rady Społecznej zapytała zebranych o pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponowała przejście do procedury głosowania.
Wyniki głosowania :
Za –7
Przeciwko-0
Wstrzymało się –0
Na podstawie przeprowadzonego głosowania przyjęto uchwałę nr 12/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie sprawozdania Dyrektora SPZPS o sytuacji finansowej jednostki  za I kwartał 2007 roku.
 
Ad.7. Sprawy różne.
 
Pani Ewa Kończyńska prowadząc dalej obrady Rady Społecznej zaproponowała przejście do punktu 7 porządku obrad i poprosiła o zabieranie głosu.
 
Pan Zdzisław Krzyżanowski  członek Rady Społecznej zapytał o strajk i zachowania lekarzy zatrudnionych w zakładzie.
Pełniąca obowiązki Dyrektora Pani Anna Dębicka określiła sytuacje jako stabilną , bez żadnych większych zakłóceń . Wyjaśniła ,że tylko nieliczni z lekarzy złożyli wnioski  o dzień urlopu „na żądanie”.
Pani Ewa Kończyńska  wyraziła opinię o bardzo dobrym uposażeniu lekarzy zatrudnionych w jednostce i stwierdziła ,że tylko w ramach solidaryzowania się ze środowiskiem lekarskim  wystąpili o dzień  urlopu.
Następnie zabrała głos Pani Anna Dębicka informując o zamiarze wyznaczenia  pełnomocnika ds. administracyjnych. Wyjaśniła, że nie widzi potrzeby zatrudnienia zastępcy dyrektora.
Pan Marek Osiński  podkreślił potrzebę przedstawienia tej informacji Zarządowi Powiatu.
Pani Anna Dębicka zobowiązała się taką informację przestawić na posiedzeniu Zarządu Powiatu.
W trakcie obrad na posiedzenie przybył Pan Andrzej Spychalski.
 
Ad.8. Wolne wnioski i zapytania.
 
Pani Ewa Kończyńska  poprosiła o przygotowanie analizy przychodów i kosztów z podziałem na poszczególne przychodnie/poradnie.
Pani  Anna Dębicka zobowiązała się taką informację przygotować .
 
 
 
 
Ad. 9. Zakończenie obrad.
 
Na tym posiedzenie Rady Społecznej zakończono.   
 
 
 

 


 
Protokołowała :
 
 
Elżbieta Szczepańska 
 
 


Wytworzył: Elżbieta Szaczepańska (29 maja 2007)
Opublikował: Zbigniew Dankowski (27 sierpnia 2007, 20:53:51)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 819

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij