Strona główna > JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE - BIP > Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - BIP > PROGRAMY > Na rzecz osób niepełnosprawnych > informacja za 2011 rok
Na rzecz osób niepełnosprawnych | Podróż do samodzielności
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
informacja za 2011 rok
INFORMACJA DYREKTORA POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE WE WŁOCŁAWKU ORAZ DYREKTORA POWIATOWEGO URZĘDU PRACY Z REALIZACJI POWIATOWEGO PROGRAMU DZIAŁAŃ NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA LATA 2011 – 2015 ZA ROK 2011.
Rada Powiatu Uchwałą Nr IV/59/11 z dnia 8 kwietnia 2011r. przyjęła, opracowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku zwane dalej PCPR, Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Program przewiduje działania na rzecz osób niepełnosprawnych realizowane przez PCPR we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w latach 2011-2015. Myślą przewodnią tego programu było stworzenie warunków do szerszego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczeństwa.
I. Działania prowadzone przez PCPR we Włocławku
1. Kształtowanie i rozwijanie świadomości społecznej w zakresie dostrzegania i rozumienia problemów osób niepełnosprawnych.
Codziennie pracownicy PCPR udzielają pełnych informacji zgłaszającym się osobom. Udzielają wskazówek w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków, kierują do właściwych jednostek i instytucji np.: Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego czy też Ośrodka Obsługi Osób z Wadą Słuchu. Pomagają w wyszukaniu odpowiedniego do rodzaju schorzenia turnusu rehabilitacyjnego. Ponadto na stronie internetowej PCPR w Biuletynie Informacji Publicznej zawarte są wszelkie niezbędne druki wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczących pomocy jaka jest oferowana tej grupie osób tj.:
- uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym,
- do zakupu/naprawy przedmiotów ortopedycznych,
- likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
W celu zapewnienia udziału osób niepełnosprawnych z terenu powiatu włocławskiego w imprezach dla nich przeznaczonych, a organizowanych przez Miasto Włocławek, informacje w tym zakresie kierowane są do organizacji pozarządowych działających w powiecie. Ponadto przekazywane są również do ośrodków pomocy społecznej, które w miejscach widocznych i do tego przeznaczonych wywieszają stosowną informację.
2. Zwiększenie dostępu do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny.
Mając na uwadze zwiększenie dostępu osobom niepełnosprawnym do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny kontynuowana jest współpraca z jednostkami zajmującymi się zaopatrywaniem osób indywidualnych w te przedmioty w ramach limitu Narodowego Funduszu Zdrowia m.in. z:
- Ośrodkiem Obsługi Osób z Wadą Słuchu we Włocławku, ul. Szpitalna 6a,
- „Audiofon” Sprzedaż Aparatów Słuchowych we Wrocławiu Oddział Włocławek, ul. Reja 7/9,
- Zakładem Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego w Bydgoszczy Oddział Terenowy we Włocławku, ul. Okrzei 74,
- Sklepy Zaopatrzenia Medycznego we Włocławku jak i w całym kraju.
Osoby niepełnosprawne przybywające do punktów sprzedaży są na bieżąco informowane o możliwości dofinansowania ze środków PFRON nabywanych przez nie przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego.
Ponadto pracownicy PCPR uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez stowarzyszenia oraz kluby zrzeszające osoby niepełnosprawne w celu udzielenia im pełnej informacji o przysługujących im prawach i uprawnieniach np. spotkanie w Związku Emerytów i Rencistów, Stowarzyszeniu Osób i Rodzin Patologicznych „Życzliwe serce” w Izbicy Kuj. czy też spotkanie organizowane w Brześciu Kuj. przez Radnego Powiatu Włocławskiego.
Wydatkowanie środków PFRON na zaopatrzenie osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne
i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów
Plan 290.369,64 zł
Liczba Osób 368
Kwota wydatkowana 290.355,00 zł
3. Likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
Systematycznie, od momentu pozyskania środków z PFRON, likwidowane były w mieszkaniach osób niepełnosprawnych bariery architektoniczne, uniemożliwiające im samodzielne funkcjonowanie w środowisku. Najczęściej niepełnosprawni występują o wsparcie finansowe na budowę podjazdu do wózka inwalidzkiego oraz dostosowanie łazienki do swoich potrzeb. Wysoka wanna, brak odpowiednich uchwytów czy śliska podłoga w łazience powodują, że osoby niepełnosprawne mają trudności w korzystaniu z nich, a tym samym w utrzymania higieny osobistej.
Realizację tego zadania przedstawia poniższa tabela.
Zadanie
Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych
Plan 179.846,35 zł
Liczba Osób 14
Kwota wydatkowana 179.846,35 zł
4. Zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Na terenie powiatu włocławskiego funkcjonują dwa Środowiskowe Domy Samopomocy:
- w Kowalu , który jest prowadzony przez powiat włocławski,
- w Czarnem – prowadzony przez gm. Baruchowo.
ŚDS w Kowalu z początku przeznaczony był dla 30 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie. Z uwagi na wyjątkowo duże zainteresowanie osób niepełnosprawnych uczestnictwem w zajęciach organizowanych w tej placówce od października 2005 r. zwiększono ilość miejsc do 35. Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi terapeutyczno-opiekuńcze dla mieszkańców miasta Kowala oraz gmin ościennych. Osoby niepełnosprawne uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach w godzinach 7,30 do 15,30. Osoby przebywające w Środowiskowym Domu Samopomocy mają zapewniony całodzienny pobyt w odpowiednich warunkach socjalno-bytowych, dostęp do świadczeń opiekuńczo-pielęgniarskich, rehabilitacyjno-kulturalnych i edukacyjnych, odpowiednich warunków terapeutycznych i rehabilitacyjnych, posiłków, odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych, dostęp do kultury, oświaty i rekreacji a także zapewnioną pomoc w załatwianiu ważnych spraw osobistych.
Podobne zadania realizuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnem, który zajmuje się jedynie mieszkańcami gm. Baruchowo. W 2011 r. w zajęciach tam prowadzonych uczestniczyło 20 osób.
Ponadto na bieżąco funkcjonuje przy PCPR Punkt poradnictwa specjalistycznego dla osób i rodzin będących ofiarami przemocy bądź znajdujących się w innej sytuacji kryzysowej obejmujący swym działaniem również osoby niepełnosprawne.
Radca prawny, psycholog i pedagog prowadzą poradnictwo na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych poprzez udzielanie pełnej informacji osobom niepełnosprawnym o prawach i uprawnieniach wynikających z obowiązujących aktów prawnych, przygotowanie różnego rodzaju pism np. pozwów do Sądu, odwołań itp., ułatwianie kontaktów z różnymi instytucjami np. Sądem, Prokuraturą, kontakty np. z Sądem, z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej, noclegownią itp.
Prowadzone jest również doradztwo prawne i metodyczne w zakresie zadań własnych i zleconych dotyczących pomocy społecznej dla ośrodków pomocy społecznej i pracowników socjalnych z terenu powiatu włocławskiego ze szczególnym uwzględnieniem praw osób niepełnosprawnych i możliwości udzielenia pomocy tej grupie osób.
5. Zapewnienie osobom niepełnosprawnym pełnego dostępu do kultury, sportu, rekreacji i turystyki.
W celu zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do kultury, sportu, rekreacji i turystyki podjęto działania zmierzające do szerszego rozpropagowania tej formy wsparcia. Przesłano odpowiednie informacje o możliwości skorzystania z dofinansowania tej formy pomocy ze środków PFRON wraz z niezbędnymi drukami do ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej i organizacji działających na terenie powiatu. Pracownicy PCPR uczestniczyli w spotkaniach skupiających osoby niepełnosprawne.
Realizację dofinansowania ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym w 2011 r. przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych
Plan 38.422,85 zł
Liczba Osób 45
Kwota wydatkowana 38.422,85 zł
Organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu włocławskiego, są organizatorami imprez dla osób niepełnosprawnych o charakterze integracyjnym. W ubiegłym roku ze środków PFRON dofinansowano wycieczki dla osób niepełnosprawnych, dające tym osobom możliwość uczestnictwa w turystyce i rekreacji. Dofinansowano także imprezy o charakterze integracyjnym.
Realizację dofinansowania ze środków PFRON do sportu, kultury, rekreacji osób niepełnosprawnych w 2011 r. przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych
Plan 5.342 zł
Liczba Osób 40
Kwota wydatkowana 5.342 zł
W roku ubiegłym osoby niepełnosprawne, będące przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Kowala i Czarnego gm. Baruchowo oraz mieszkańcy domów pomocy społecznej z terenu powiatu włocławskiego uczestniczyli w kolejnym już Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych organizowanym cyklicznie przez Wojewódzkie Centrum Kultury we Włocławku.
W czerwcu 2011 r. w Domu Pomocy Społecznej w Kowalu obchodzono Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich domów pomocy społecznej z terenu powiatu włocławskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także władze szczebla powiatowego i gminnego.
6. Zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
Ze środków PFRON w 2011 r. zostały pokryte koszty szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych organizowanych przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy zgodnie z art. 38 i 40 oraz innych zadań wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a także zwrócono koszty wyposażenia stanowisk pracy utworzonych dla osób niepełnosprawnych na podstawie art.26e ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) jak również przyznano środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej .
Realizacje zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej przedstawia poniższa tabela:
Zadanie
Finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych
Plan 2.380,54
Liczba stanowisk pracy x
Liczba Osób 2
Wykonanie (w zł) 2 380,00
Zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu
Plan 1.228,62
Liczba stanowisk pracy x
Liczba Osób 6
Wykonanie (w zł) 1 229,00
Zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy utworzonych dla osób niepełnosprawnych
Plan 23.000,00
Liczba stanowisk pracy 1
Liczba Osób 1
Wykonanie (w zł) 23.000,00
RAZEM
Plan 26.609,16
Liczba stanowisk pracy 1
Liczba Osób 9
Wykonanie (w zł) 26 609,00
Jak wynika z powyższej tabeli środki PFRON przeznaczone w 2011 r. na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej wykorzystane zostały w 100%.
Na podstawie art.26e ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wniosek pracodawcy została zawarta umowa z Przedsiębiorstwem Produkcyjno Handlowo Usługowo Transportowym „Mariampol” w Świętosławiach 27A, 87-865 Izbica Kujawska w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej na okres nie krótszy niż 36 miesięcy.
Osoby niepełnosprawne i pracodawcy są na bieżąco informowani o przysługujących im prawach oraz możliwościach, z których mogą skorzystać w celu uzyskania dofinansowania ze środków PFRON.
Mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych, Powiat przystąpił w roku 2011 po raz kolejny do realizacji projektu w ramach programu pn. Program wyrównywania różnic między regionami II” i za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie złożył Wystąpienie o przyznanie 80.000 zł na dofinansowanie ze środków PFRON zakupu samochodu 9 osobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich dla Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim, a także zostały złożone uzupełnienia do Wystąpienia i Wniosku złożonego w 2010 r. i przyznane zostały środki w kwocie 240 114,50 zł w tym na:
1) zakup autobusu 22 osobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych dla Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baruchowie,
2) budowę i montaż windy przyściennej oraz podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej” w Izbicy Kujawskiej.
Realizacja powyższego nastąpi w 2012 r. zgodnie z zwartymi umowami z PFRON w Warszawie O/Kujawsko Pomorski w Toruniu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku od 2008 roku realizuje projekt systemowy pt. „Podróż do samodzielności” z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji. Na przestrzeni lat 2008-2011 wsparciem objęto ogółem 115 osób w tym 96 osób niepełnosprawnych.
Celem projektu realizowanego w roku 2011 było uruchomienie procesu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszkujących teren powiatu włocławskiego, będących w wieku aktywności zawodowej, pozostających bez zatrudnienia oraz osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, skupionymi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kowalu. Są to bowiem osoby najbardziej zagrożone wykluczeniem społecznym. Stąd w strategii województwa i powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych pojawił się projekt pomocy tej grupie osób. Rekrutacja uczestników odbyła się w oparciu o przygotowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku Regulamin rekrutacji.
W ramach projektu wsparciem objęto dwie grupy osób:
* 46 osoby niepełnosprawne, ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, nieaktywne zawodowo, będące w wieku aktywności zawodowej,
* 10 osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, uczestniczących w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kowalu
W miesiącu sierpniu br. dla 46 osób niepełnosprawnych zorganizowano w Ciechocinku, w Sanatorium „Polex-Ruch” dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny połączony z zajęciami z doradcą zawodowym. Szkolenie pomogło w zdobyciu nowych kompetencji i umiejętności aktywnego poszukiwania pracy, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą jak również ćwiczenie elementów wyznaczających prawidłową komunikację.
Dla grupy 10 osób, będących w wieku aktywności zawodowej, uczestniczących w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kowalu sfinansowano koszty badań profilaktycznych, koszty wyjazdu na trzydniowe warsztaty psychologiczne połączone z plenerem malarskim. Efekty prac malarskich były przedmiotem wystawy podczas spotkania z lokalnymi pracodawcami, które odbyło się w Kowalu w listopadzie br. Spotkanie miało na celu zapoznanie się z możliwościami pracy osób niepełnosprawnych, co może skutkować ich aktywizacja zawodową.
We wrześniu natomiast osoby niepełnosprawne wraz z osobami z ich najbliższego otoczenia uczestniczyły w mediacjach rodzinnych, zorganizowanych na bazie Sanatorium „Polex-Ruch” w Ciechocinku. Uczestnicy zostali poinformowani o ulgach i uprawnieniach przysługujących osobom niepełnosprawny a zajęcia z doradcą zawodowym miały na celu włączenie najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych do działań na rzecz ich aktywizacji zawodowej. Ponadto w październiku osoby niepełnoprawne uczestniczyły w wycieczce do pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne. Miało to na celu przekonanie uczestników projektu, że uzyskanie zatrudnienia leży w zasięgu ich możliwości.
7. Zapewnienie konsultacji społecznej wszystkich działań dotyczących osób niepełnosprawnych w fazie ich planowania, wdrażania oraz ewaluacji z samorządną reprezentacją środowiska .
W celu zapewnienia konsultacji społecznej, wszelkie uchwały i projekty dotyczące osób niepełnosprawnych przedkładane są do zaopiniowania Powiatowej Społecznej Radzie do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Powołana ona została do życia Zarządzeniem Starosty Włocławskiego z dnia 25 października 2011 r. Współpraca z Radą układa się bardzo dobrze albowiem w jej składzie znajdują się osoby doskonale znające problemy tej grupy osób.
II. Działania prowadzone przez PUP we Włocławku
Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku w 2011 r. przeprowadził szereg działań, których uczestnikami były osoby niepełnosprawne zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy z powiatu włocławskiego.
Zadania realizowane:
1. Pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych, ich szkolenie oraz przekwalifikowanie oraz promowanie wśród pracodawców zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Pośrednicy pracy w trakcie wizyt u pracodawców przekazywali informację o możliwości podjęcia współpracy w zakresie zatrudnienia osób pozostających w szczególnej sytuacji na lokalnym rynku pracy dotyczy m. in. osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Informacje te zawarte w ulotce informacyjnej Urzędu Pracy wskazują formy aktywizacji, z których pracodawcy mogą skorzystać tworząc miejsca pracy w ramach programów kierowanych dla wskazanej wyżej grupy bezrobotnych. Pracodawcy w 2011 r. zgłosili łącznie 32 oferty pracy z powiatu włocławskiego dla osób niepełnosprawnych. W ciągu całego roku 67 osób niepełnosprawnych zostało wyłączonych z ewidencji PUP we Włocławku z powodu podjęcia pracy.
Doradcy zawodowi udzielili 47 osobom niepełnosprawnym porad indywidualnych, z czego 46 osobom założono Indywidualny Plan Działania, który pozwala zaplanować poszczególne formy pomocy przewidywane do realizacji dla danego klienta, mające na celu zwiększenie aktywności na rynku pracy, a docelowo ułatwiające podjęcie zatrudnienia. Z grupowych form doradztwa zawodowego skorzystało łącznie 8 osób niepełnosprawnych, z tego 1 osoba wzięła udział w warsztatach z zakresu poradnictwa zawodowego, natomiast 7 osób uczestniczyło w spotkaniach informacyjnych w ramach grupowej informacji zawodowej.
Osoby niepełnosprawne były również kierowane na szkolenia umożliwiające zdobycie nowych umiejętności lub kwalifikacji. Łącznie skierowano 6 osób niepełnosprawnych (4 bezrobotne i 2 poszukujące pracy) na szkolenia. Poniesiono na ten cel następujące koszty: 2.380,54 zł z PFRON, 2.441,75 zł z Funduszu Pracy, 5.971,54 zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.
2. Opracowanie i rozpowszechnienie ulotek i broszur informacyjnych dla pracodawców mogących zatrudniać osoby niepełnosprawne.
Informacje dotyczące form wsparcia dla osób niepełnosprawnych poszukujących zatrudnienia oraz dla pracodawców mogących takie osoby zatrudniać upowszechniano w formie ulotki oraz w artykułach zawartych w wydawanym cyklicznie „Biuletynie” Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Celem było przekazywanie aktualnych podstaw prawnych działań realizowanych przez PUP, opis oferowanych form aktywizacji oraz wskazanie docelowych beneficjentów pomocy.
3. Regulowanie zobowiązań dotyczących kosztów rehabilitacji zawodowej z umów zawartych z pracodawcą.
W 2011 r. Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku w ramach subsydiowanego zatrudnienia udzielił wsparcia osobom niepełnosprawnym z powiatu włocławskiego w zakresie następujących form:
- skierowano 1 osobę na refundowane stanowisko w ramach prac interwencyjnych (kwota refundacji: 5.161,92 zł),
- skierowano 4 osoby do prac społecznie użytecznych (kwota refundacji: 2.301,00 zł),
- skierowano 8 osób do wykonywania robót publicznych - (kwota refundacji: 50.731,30 zł)
Skierowano do pracodawców na staż 15 osób niepełnosprawnych z powiatu włocławskiego. Na ten cel poniesiono koszty w kwocie: 74.021,46 zł (wydatki z Funduszu Pracy oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego).
4. Udzielanie osobom niepełnosprawnym dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Przyznano 2 osobom jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej na łączną kwotę 40.800,00 zł). Osoby te uruchomiły działalność gospodarczą w zakresie obsługi terenów zewnętrznych – zagospodarowanie terenów zieleni oraz agencję ubezpieczeniową.
Wytworzył: Agnieszka Łoboda (28 lutego 2012)
Opublikował: Elżbieta Otto (28 lutego 2012, 08:43:38)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 775