Uchwała nr 139/2006
Uchwała Nr 139/ 2006
Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku
z dnia 03 lutego 2006
w sprawie rozszerzenia działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku o udzielanie stacjonarnych świadczeń w zakresie opieki paliatywnej.
Na podstawie art. 46 pkt. 1 lit „c” ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej ( Dz. U. Nr 91 poz. 408 z późn. zm.) i § 13 pkt.1 lit „c” Statutu Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku
uchwala się , co następuje :
§ 1. Wyrazić pozytywną opinię o rozszerzeniu działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku o udzielanie stacjonarnych świadczeń w zakresie opieki paliatywnej.
2 .Zobowiązać Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku do opracowania zasad organizacyjnych dotyczących świadczenia usług z zakresu Oddziału Opieki Paliatywnej
ze szczególnym uwzględnieniem :
a/ miejsca świadczenia usług i godzin przyjmowania pacjentów oraz wykonywania zabiegów z zakresu Oddziału Opieki Paliatywnej,
b/ zasad zatrudnienia i wynagradzania osób wykonujących świadczenia z zakresu Oddziału Opieki Paliatywnej.
§ 2.Uchwałę przedłożyć Radzie Powiatu we Włocławku.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi SPZPS we Włocławku.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie Do uchwały nr 139 /2006 Rady Społecznej przy SPZPS
W Polsce umiera rocznie ok.320 tys. osób z powodu chorób przewlekłych , w tym ponad 80 tys. z powodu nowotworów ( dane z 2000 r. ). W latach następnych przewiduje się dalszy wzrost zachorowań i zgonów z powodu chorób nowotworowych , schorzeń degeneracyjnych oraz innych przewlekłych chorób somatycznych , które znajdują się w obszarze działań opieki paliatywnej .
Przytoczone liczby wskazują na wagę problemu a zarazem zadania , jakie z nich wynikają . Coraz więcej ludzi kwestionuje nieuchronność umierania w cierpieniu – należy więc oczekiwać w najbliższym czasie zwiększenia nacisku opinii publicznej na rozpowszechnienie opieki paliatywnej świadczonej na dobrym poziomie .
Opieka paliatywna jest aktywną , wszechstronną i całościową opieką nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne postępujące choroby w końcowym okresie życia .
Celem jej jest poprawienie jakości życia chorych i ich rodzin . Osiąga się go dzięki uśmierzeniu bólu trudnego do opanowania oraz innych objawów somatycznych , łagodzeniu cierpień psychicznych , duchowych i zaspokajaniu potrzeb socjalnych chorego . Również ważnym zadaniem zespołu opieki paliatywnej na drodze poprawy jakości życia chorego jest wspomaganie jego rodziny , w czasie trwania choroby , jak i po jego śmierci w okresie osierocenia .
Rozpoznanie na rynku usług medycznych na naszym terenie pozwala wyciągnąć wniosek , iż utworzenie Oddziału Opieki Paliatywnej spełni oczekiwania mieszkańców powiatu włocławskiego oraz miasta Włocławek .
Opieka paliatywna jest specjalistycznym świadczeniem medycznym , dlatego też funkcjonowanie Oddziału Opieki Paliatywnej , jako komórki organizacyjnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku , jest jak najbardziej zasadne .
SPZPS działalność ww. oddziału planuje uruchomić w budynku przy ul. Stodólnej 70. Wymaga on co prawda adaptacji do uruchomienia w nim działalności typu stacjonarnego , gdyż obecnie znajdują się w nim poradnie ambulatoryjne . Jednak rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. oraz ustawa z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej ( Dz. U. nr 116 poz.985 ) i tak , nakłada na Zespół Przychodni Specjalistycznych obowiązek osiągnięcia standardów w ww. obiekcie . Dostosowując budynek do warunków ustawy mamy możliwość przystosować go do działalności innego typu. Planujemy utworzenie oddziału na 16 łóżek .
SPZPS jako jedyna jednostka służby zdrowia na terenie miasta Włocławka i powiatu włocławskiego , dla której organem założycielskim jest Rada Powiatu we Włocławku dysponuje zasobami lokalowymi , które można przeznaczyć na ten cel.
Warunkiem koniecznym w zakresie możliwości utworzenia oddziału paliatywnego jest po podjęciu odpowiednich uchwał przez Radę Społeczną SPZPS i Radę Powiatu we Włocławku zawarcie porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego a SPZPS określającym tryb i zasady finansowania tego przedsięwzięcia . Stronami wspierającymi działania jednostki będą : Samorząd Miasta i Samorząd Powiatu Włocławskiego.
Świadczenia udzielane w Oddziale Opieki Paliatywnej są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia . Pacjent nie ponosi żadnych kosztów . W chwili obecnej świadczenia z zakresu opieki paliatywnej zakontraktowane ma ( na 14 łóżek ) Szpital Wojewódzki we Włocławku , udzielane są w Oddziale w Wieńcu . Z chwilą kiedy będzie możliwe uruchomienie działalności przez naszą jednostkę , prawdopodobnie będzie to czwarty kwartał bieżącego roku , Szpital przekaże SPZPS kontrakt .
Powstanie przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku Oddziału Opieki Paliatywnej ( na 16 łóżek ) związane jest również z utworzeniem nowych miejsc pracy dla lekarzy , pielęgniarek , psychologów oraz personelu pomocniczego . Jest to także istotna sprawa dla mieszkańców Włocławka i powiatu włocławskiego ,ponieważ będzie to jedyna tego typu jednostka na tym terenie .
Wytworzył: Rada Społeczna SPZPS (3 lutego 2006)
Opublikował: Zbigniew Dankowski (19 marca 2006, 22:26:13)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 924