29.05.2007 R. | 10.07.2007 R. | 31.07.2007 R. | 29.11.2007 R.
Protokół nr 3/2007
Protokół nr 3 / 2007
z posiedzenia Rady Społecznej przy SPZPS we Włocławku, które odbyło się dnia 14.03.07r. w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym we Włocławku przy ul.Wyszyńskiego 21.
Proponowany porządek obrad :
1.Otwarcie posiedzenia Rady Społecznej.
2.Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4.Przyjęcie protokołu nr 1/2007 z posiedzenia Rady Społecznej z dnia 09.01.2007 r.
5.Przyjęcie protokołu nr 2/2007 z posiedzenia Rady Społecznej z dnia 24.01.2007 r.
6.Przyjęcie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego SPZPS za 2006 rok – podjęcie uchwały.
7.Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii o zaciągnięciu kredytu bankowego przez SPZPS we Włocławku.
8.Przyjęcie planu pracy Rady Społecznej przy SPZPS na rok 2007 – podjęcie uchwały.
9.Analiza informacji o bieżącej działalności SPZPS we Włocławku – podjęcie uchwały.
10.Dokonanie przez członków Rady Społecznej wizji lokalnej budynków i pomieszczeń SPZPS znajdujących się przy ulicach Szpitalnej i Wyszyńskiego.
11.Sprawy różne.
12.Wolne wnioski i zapytania.
13.Zakończenie obrad.
Ad.1.
Pan Przewodniczący powitał wszystkich zebranych na posiedzeniu Rady Społecznej przedstawicieli Związków Zawodowych działających na terenie SPZPS.
Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych na posiedzeniu Rady Społecznej reprezentują Zastępca Dyrektora – Pani Anna Dębicka , Główna Księgowa – Pani Urszula Krysiak oraz Radca Prawny – Pani Wanda Wiśniewska.
Ad.2.
Stwierdzenie quorum. Na dziewięciu członków Rady Społecznej na obrady stawiło się pięcioro , co umożliwiło stwierdzenie quorum.
Ad.3.
Pan Przewodniczący zapytał czy są uwagi lub propozycje do proponowanego porządku obrad. Uwag nie było.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie porządek obrad.
Ad.4.
Pan Przewodniczący zapytał, czy członkowie Rady Społecznej zapoznali się z Protokołem nr 1/2007, a następnie zarządził głosowanie jego przyjęcia .
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie Protokół nr 1/2007 .
Ad.5.
Pan Przewodniczący zapytał, czy członkowie Rady Społecznej zapoznali się z Protokołem nr 2/2007, a następnie zarządził głosowanie jego przyjęcia.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie Protokół nr 2/2007 .
Ad.6.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do pkt.6 porządku obrad w brzmieniu – Przyjęcie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego SPZPS za 2006 rok wraz z podjęciem stosownej uchwały . Poinformował , że w materiałach członkowie Rady Społecznej otrzymali projekt uchwały z uzasadnieniem i mieli możliwość zapoznania się z nim. Następnie został oddany głos Pani Zastępcy Dyrektora SPZPS we Włocławku, w kwestii przybliżenia tematu oraz odpowiedzi na ewentualne pytania .
W trakcie wprowadzenia do pkt. 6 porządku obrad na posiedzenie przybył Pan Zbigniew Wąsik.
Pan Przewodniczący powitał i przedstawił nowego członka Rady Społecznej w osobie Pana Zbigniewa Wąsika. Powołanie Pana Zbigniewa Wąsika nastąpiło na skutek rezygnacji Pana Krzysztofa Wrzesińskiego.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka poinformowała ,że nowelizacja ustawy nakłada na zakład obowiązek złożenia sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego jeszcze przed zatwierdzeniem bilansu. Podkreśliła również najistotniejszy fakt jakim jest zakończenie roku wynikiem dodatnim. Dodatni wynik finansowy byłby większy o kwotę kosztów komorniczych , wypłaconych niecierpliwym pracownikom oraz o kwotę pobraną przez Urząd Skarbowy za nieterminową opłatę składek ZUS. Pani Zastępca Dyrektora przedstawiła pokrótce przychody i koszty jednostki oraz zaproponowała formę zadawania pytań do przedstawionego materiału i odpowiedzi na nie.
Pani Barbara Kubiak – Skarbnik Powiatu Włocławskiego zwróciła uwagę na fakt zamknięcia przez jednostkę roku wynikiem dodatnim. Zapytała o zmieniającą się strukturę wydatków oraz o formę rozliczania rozmów telefonicznych. Zapytała również co znajduje się w kwocie usług niematerialnych.
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS wyjaśniła, że w kwocie usług niematerialnych znajdują się wydatki poniesione przez zakład za usługi prawnicze , koszty biegłego rewidenta itp.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka poinformowała ,że rozmowy telefoniczne są rozliczane bardzo szczegółowo. Poczyniono oszczędności w postaci założenia blokady na numery, tylko nieliczne mają dostęp do wyjścia na komórki i międzymiastowe . Są one udostępnione w miejscach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Poza tym korzystamy z bilingów na każdy numer i w związku z tym pracownicy zwracają koszty rozmów prywatnych. Jednostka również posługuje się usługą , która pozwala łączyć się z naszymi placówkami numerami wewnętrznymi, bez konieczności korzystania z wyjścia na miasto.
Pani Ewa Kończyńska członek Rady Społecznej zapytała o oszczędności w zakresie korzystania z energii elektrycznej .
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka poinformowała ,że wszystkim wiadomo o wzroście kosztów energii. Wiadomym jest ,że zakład posiada wiele sprzętów i aparatury wobec powyższego zużycie energii elektrycznej jest związane z jej używaniem.
Pani Barbara Kubiak – Skarbnik Powiatu Włocławskiego zapytała czy zostały zawarte wszystkie ugody dotyczące terminów zapłaty zobowiązań wymagalnych i czy są one spłacane regularnie.
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS odpowiedziała ,że jednostka zobowiązania te regularnie.
Pani Barbara Kubiak – Skarbnik Powiatu Włocławskiego zaproponowała dołączenie zastawienia należności na dzień 31.12.2006 r. do materiałów dotyczących sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego za rok 2006.
Pani Jadwiga Fijałkowska członek Rady Społecznej zapytała o kwotę „ pozostałych kosztów”.
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS wyjaśniła ,że w tej kwocie znajdują się koszty utrzymania konia , który pomaga w rehabilitacji dzieci w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych oraz odpłatności za azot ciekły kupowany dla potrzeb rehabilitacji leczniczej . Kwota ta zawiera również koszty zakupów obuwia dla personelu medycznego, prasy itp.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli uchwałę nr 5/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie przyjęcia sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych za 2006 rok przy 6 głosach za i 1 wstrzymującym.
Ad.7.
Pan Przewodniczący zaproponował przejście do punktu 7 porządku obrad, czyli podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia opinii o zaciągnięciu kredytu bankowego przez SPZPS we Włocławku . Zaznaczył ,że członkowie Rady Społecznej w materiałach otrzymali projekt uchwały. Zaproponował jednak oddanie głosu Pani Zastępcy Dyrektora , w kwestii przybliżenia tematu i odpowiedzi na ewentualne pytania .
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka przypomniała ,że do zadań Rady Społecznej należy opiniowanie w sprawach kredytów bankowych. Nadmieniła ,że SPZPS otrzymał pożyczkę z BGK , która pozwoliła zaspokoić należność główną z tytułu roszczeń pracowników wynikającą z ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw. Obecnie pozostały do wypłaty odsetki od w/w należności . Pani Zastępca Dyrektora podkreśliła , że SPZPS nie posiada wolnych środków finansowych w potrzebnej wysokości na ich wypłatę , wobec powyższego widzi potrzebę zaciągnięcia kredytu bankowego na zrealizowanie powyższego celu. Zaznaczyła również fakt konieczności spłaty wszelkich zobowiązań w momencie zakończenia procesu restrukturyzacji, co jest określone w warunkach restrukturyzacji. Ponadto podkreśliła ,że jednostce potrzebny jest kredyt w wysokości 300 tys. zł. , chociaż kwota wypłaty odsetek jest większa. Pani Zastępca Dyrektora określiła, że pozostałą część zakład pokryje z własnych środków. Następnie przedstawiła krótko ofertę banku skłonnego do udzielenia kredytu . Omówiła formę i zasady jego zaciągnięcia a następnie zaproponowała formę zadawania pytań.
Pani Barbara Kubiak – Skarbnik Powiatu Włocławskiego zapytała czego dotyczą wspominane korzystne warunki udzielenia kredytu.
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS wyjaśniła ,że obsługa rachunku jest korzystna, opłata za przelew kosztować zakład będzie tylko 1 zł., a zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka kalkulacyjna, która jednostkę nie będzie wiele kosztować.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału.
Pani Ewa Kończyńska członek Rady Społecznej zwracając się do Pani Barbara Kubiak – Skarbnika Powiatu Włocławskiego zapytała o inne niż kredyt możliwości uzyskania tej kwoty.
Pani Barbara Kubiak – Skarbnik Powiatu Włocławskiego wypowiedziała się ,że w obecnej sytuacji zaciągnięcie kredytu jest niezłym rozwiązaniem, zwłaszcza przyglądając się sytuacji ekonomicznej jednostki. Pani Skarbnik podkreśliła uwarunkowania prawne i nawiązała do przestrzegania i dopilnowania terminów związanych z realizacją procesu restrukturyzacji.
W trakcie wprowadzenia do pkt. 7 porządku obrad na posiedzenie przybył Pan Andrzej Spychalski.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka podkreśliła ,że na pewne terminy jednostka nie ma większego wpływu , np. decyzje sądu o wycofaniu pozwu , decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskigo o zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego itp.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej wyraził zrozumienie , jednocześnie apelując o maksymalne przyspieszenie tematu . Zapytał zebranych o kolejne pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie uchwałę nr 6/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie wyrażenia opinii o zaciągnięciu przez SPZPS we Włocławku kredytu bankowego.
Ad.8.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 8 porządku obrad, czyli przyjęcie planu pracy Rady Społecznej przy SPZPS na rok 2007 wraz z podjęciem stosownej uchwały. Zaznaczył ,że członkowie Rady Społecznej w materiałach otrzymali stosowne do tego tematu dokumenty wraz z projektem uchwały i mieli możliwość zapoznania się z nimi. Wobec powyższego zapytał czy są pytania , propozycje zmian do zaproponowanego planu pracy Rady Społecznej na rok 2007. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie uchwałę nr 7/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku na rok 2007.
Ad.9.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 9 porządku obrad, czyli analiza informacji o bieżącej działalności SPZPS we Włocławku wraz z podjęciem stosownej uchwały. Zaznaczył ,że członkowie Rady Społecznej w materiałach otrzymali stosowny do tego tematu dokument oraz projekt uchwały z uzasadnieniem i mieli możliwość zapoznania się z nimi. Został jednak oddany głos Pani Zastępcy Dyrektora SPZPS we Włocławku, w kwestii przybliżenia tematu oraz odpowiedzi na ewentualne tematy.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka przedstawiła najważniejsze informacje z bieżącej działalności jednostki . Nadmieniła o rozstrzygniętym konkursie ofert na świadczenia medyczne na rok 2007 i podpisaniu umów cywilno-prawnych z lekarzami . Podkreśliła zawarcie porozumień ze Związkami Zawodowymi działającymi na terenie zakładu, dotyczące po pierwsze przyznania pracownikom dodatkowej kwoty poborów na rok 2007 wynikających z ustawy oraz nie naliczania w roku 2007 Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, co z kolei umożliwi dalszą realizację zaległych zobowiązań w tym zakresie. Pani Zastępca Dyrektora omówiła pokrótce drogę prowadzenia rozmów z bankami o możliwości uzyskania kredytu . Zaznaczyła fakt sporządzenia zgodnego z zapisami ustawy o finansach publicznych sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego oraz trwających przygotowaniach do zakończenia sprawozdania finansowego za rok 2006 i w związku z tym przygotowania się zakładu do badania bilansowego przez Biegłego Rewidenta, celem niezależnej oceny sytuacji finansowej zakładu. Badanie rozpocznie się w miesiącu kwietniu. Poinformowała również o podpisanych z NFZ porozumieniach dotyczących roku 2006 w sprawie przesunięć środków wewnątrz umów, pozwalających na uzyskanie dodatkowych środków z tytułu nadwykonanych świadczeń. Pani Zastępca Dyrektora zapoznała członków Rady Społecznej z terminową realizacją zobowiązań wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, PFRON-u itp.
Pan Andrzej Spychalski członek Rady Społecznej zwrócił uwagę na terminową zapłatę zobowiązań. Wyraził obawę , aby jednostka poprzez nieterminowe spłaty nie trafiła do Krajowego Rejestru Długów , co może odbić się na bieżącej działalności . Zaapelował o spłaty w terminach.
Pani Barbara Kubiak – Skarbnik Powiatu Włocławskiego zapytała o rachunek zysków i strat poszczególnych poradni/przychodni.
Pani Urszula Krysiak główna księgowa SPZPS określiła, że obecnie wdrażany jest odpowiedni program kosztowy , który to da prawidłowy obraz zyskowności placówek. Jest on w fazie wprowadzania i zeszły rok jest nie do końca prawidłowy.
Pan Piotr Grudziński członek Rady Społecznej zapytał o sprawę podatku od nieruchomości i Oddział Paliatywny.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka wyjaśniła, że nie ma żadnych podstaw prawnych przy wyniku finansowym dodatnim ,umożliwiających odstąpienie od płatności podatku od nieruchomości . Przypomniała również ,że jednostka występowała do Urzędu Miasta , w dużo gorszej dla siebie sytuacji i otrzymała odpowiedź odmowną.
Pan Piotr Grudziński członek Rady Społecznej poprosił mimo wszystko o kolejne wystąpienie do Władz Miasta w tym temacie.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej wyjaśnił, że wiadomości ostatnich dni wskazują na zmianę kierunku polityki Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego , dotyczącego przeznaczenia odpowiednich środków na uruchomienie Oddziału Paliatywnego . Z ostatnich rozmów wynika ,że władze wojewódzkie widziałyby bardziej ten oddział przy Szpitalu. Wobec powyższego musimy cierpliwie czekać na ich decyzje.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka określiła problemy z kadrą lekarską. Kłopoty podyktowane są nałożonymi przez NFZ warunkami kontraktowania świadczeń . Wymagania względem kwalifikacji personelu rosną , a na rynku nie pojawiają się nowi specjaliści. Przykładem może być poradnia nefrologii dziecięcej, w której wiele lat pracowała Pani doktor bez specjalizacji drugiego stopnia. W chwili obecnej warunki kontraktowania określają szczegółowo konieczność obsady lekarskiej ze specjalizacją. W innym przypadku należy wystąpić do Konsultanta Wojewódzkiego z prośbą o wyrażenie zgody na prowadzenie poradni / przychodni przez lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji, co zostało uczynione w w/w przypadku i takiej zgody nie otrzymaliśmy. Pani Zastępca Dyrektora podkreśliła ,że mimo wszystko jednostka nie pozostawiła tematu i wystąpiła do NFZ o przełożenie zakontraktowanych punktów z nefrologii na urologię , co zostało rozpatrzone pozytywnie. Dodatkowo poruszyła coraz większy problem z kadrą lekarską oraz pielęgniarską.
Pan Marek Osiński członek Rady Społecznej zwrócił po raz kolejny uwagę na kolejki oczekujących na udzielenie porady specjalistycznej.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka zapewniła o monitoringu kolejek oczekujących, ale jednocześnie zwróciła uwagę na zbyt małe limity. Podkreśliła ,że zakład wielokrotnie występował o ich zwiększenie , związane z potrzebami społeczeństwa, ale uzyskiwał odpowiedzi odmowne. Zwróciła jednocześnie uwagę ,że jednostka nie należy do zbyt bogatych ,aby udzielać porad nie opłacanych i w związku z tym generować straty.
Pani Ewa Kończyńska członek Rady Społecznej poprosiła o zwrócenie uwagi na pracę Przychodni Kardiologicznej i zatrudnienie wyspecjalizowanej kadry lekarskiej.
Pan Przewodniczący Rady Społecznej zapytał zebranych o pytania dotyczące materiału. W związku z ich brakiem zaproponował przejście do procedury głosowania.
Członkowie Rady Społecznej w wyniku głosowania przyjęli jednogłośnie uchwałę nr 8/2007 Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku w sprawie analizy informacji o bieżącej działalności SPZPS we Włocławku.
Ad.10.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 10 porządku obrad, czyli dokonanie przez członków Rady Społecznej wizji lokalnej budynków i pomieszczeń SPZPS znajdujących się przy ulicach Szpitalnej i Wyszyńskiego.
Pan Zdzisław Krzyżanowski członek Rady Społecznej zaproponował przesunięcie dokonania wizji lokalnej budynków i pomieszczeń SPZPS znajdujących się przy ulicach Szpitalnej i Wyszyńskiego na następne posiedzenie.
Wniosek Pana Zdzisława Krzyżanowskiego został przyjęty przez aklamację .
Ad.11.
Pan Kazimierz Kaca – Przewodniczący Rady Społecznej zaproponował przejście do punktu 11 porządku obrad, czyli sprawy różne.
Pan Marek Osiński członek Rady Społecznej zwrócił się z prośbą o bardziej opisową formę przedstawiania sprawozdań finansowych , co ułatwi pracę członkom Rady Spoecznej.
Pan Piotr Grudziński członek Rady Społecznej poprosił o przygotowanie na następne posiedzenie informacji o rozliczeniu kosztów na poszczególne poradnie/przychodnie , z uwzględnieniem wykonania kontraktu.
Pan Zbigniew Wąsik członek Rady Społecznej zapytał o zapłatę nadwykonań za rok ubiegły i czy udało się ją otrzymać w 100 %.
Pani Zastępca Dyrektora Anna Dębicka przedstawiła sytuację pezesunięć wewnątrz umów , czyli kwota niewykonań przesunięta na nadwykonania i zapłacono w całości , poza blokiem psychiatrii.
Ad.12.
Wolne wnioski i zapytania zawarte w protokole.
Ad. 13.
Na tym posiedzenie Rady Społecznej zakończono
Protokołowała :
Elżbieta Szczepańska
Wytworzył: Elżbieta Szczepańska (26 kwietnia 2007)
Opublikował: Zbigniew Dankowski (26 kwietnia 2007, 09:58:42)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 938