Strona główna > JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE - BIP > Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - BIP > PROGRAMY > Program pomocy społecznej > program
Na rzecz osób niepełnosprawnych | Podróż do samodzielności
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
program
PROGRAM POMOCY SPOŁECZNEJ W POWIECIE WŁOCŁAWSKIMZgodnie z art. 10a pkt 3 ustawy o pomocy społecznej do zadań z zakresu pomocy społecznej realizowanych przez powiat, jest opracowanie powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Tworzy się ją na podstawie cząstkowych programów pomocy społecznej mających na celu doprowadzenie do życiowego usamodzielnienia się osób i rodzin oraz ich integrację ze środowiskiem.
W odniesieniu do polityki społecznej państwa aktywna działalność organizacji pozarządowych realizuje istotne funkcje i jest elementem spajającym i aktywizującym społeczność lokalną.
Organizacje pozarządowe rozpoznają potrzeby określonych grup i preferencje co do sposobów ich realizowania, formułują problemy wychodząc od poznania indywidualnych przypadków wywierają presję społeczną na administrację rządową i samorządową w kierunku aktywnego zaspakajania potrzeb.
Wychodząc naprzeciw rozwojowi współpracy sektora pozarządowego z rządowym i samorządowym w dziedzinie pomocy społecznej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku w roku 2000 przyjął za podstawowy problem, który należałoby rozwiązać, przy współudziale organizacji pozarządowych osłonę socjalną rodzin i grup społecznych szczególnie zagrożonych ubóstwem i społeczną marginalizacją, a także rozwój usług specjalistycznych z zakresu pomocy społecznej w środowisku, w tym celu planuje się stworzyć stanowisko wyposażone w komputer, pocztę elektroniczną i internet w celu obsługi już istniejących organizacji pozarządowych oraz pomoc prawną i specjalistyczną w zakresie tworzenia organizacji pozarządowych.
Pogłębiający się proces ubożenia społeczeństwa nie rokuje w dotkniętych nim rodzinach możliwości zaspokojenia potrzeb dzieci - zarówno podstawowych jak i wyższego rzędu (możliwość dalszego kształcenia, rozwijania uzdolnień).
Są to przyczyny odczuwania przez dzieci własnej sytuacji jako gorszej i prowadzi to do stopniowej izolacji środowiskowej, ograniczenia kontaktów koleżeńskich. Zmniejszenie liczby kontaktów środowiskowych przez izolowanie się od rówieśników jest dotkliwym ograniczeniem naturalnych potrzeb związanych z rozwojem intelektualnym i społecznym.
Skala ubóstwa także w powiecie włocławskim rośnie z roku na rok, w/w problemy pojawiają się i narastają w krótkim czasie. Celowym wydaje się podjęcie działań ochraniających dzieci przed skutkami materialnej i intelektualnej degradacji rodziny, wyrównujących warunki startu życiowego młodzieży z różnych środowisk i ochrona przed dziedziczeniem niewłaściwego statusu społecznego rodziców.
Właściwym wydaje się zabezpieczenie prawidłowych warunków rozwoju dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych ubóstwem poprzez udostępnienie im usług opiekuńczo-wychowawczych, dydaktycznych i resocjalizacyjnych w placówkach opieki środowiskowej. Placówki te zapewniałyby swym podopiecznym właściwą organizację czasu wolnego od zajęć szkolnych organizując pomoc w nauce, zajęcia korekcyjno-wychowawcze, terapeutyczne, sportowo-rekreacyjne dostosowane do wieku i zainteresowań wychowanków.
Rozwój sieci takich świetlic stwarza nadzieję na ograniczenie konieczności kierowania dzieci do placówek resocjalizacyjnych zamkniętych, domów dziecka, co zawsze wiąże się z oderwaniem dzieci od rodzin.
W związku z powyższym będziemy współpracować z organizacjami pozarządowymi i samorządowymi w Lubrańcu i Lubieniu Kujawskim przy uruchomieniu i prowadzeniu świetlic środowiskowych dla dzieci z rodzin patologicznych, ponieważ organizacje te poczyniły już pewne kroki, a później będziemy dążyli do zakładania takich świetlic w miarę potrzeby w każdej gminie, miasto-gminie.
Placówki te działając na rzec pomocy dzieciom zapewniają im:
- zajęcia wyrównujące braki szkolne
- prezentację innych, pozytywnych wzorów zachowania
- możliwość realizowania swoich zainteresowań
- spędzanie czasu wolnego w godziwych warunkach
- poczucie bezpieczeństwa
- wyżywienie (w postaci chociaż jednego posiłku)
- rozszerzenie możliwości rozwiązywania problemów życiowych.
W tej sytuacji Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku uznało, iż najistotniejszym jest osłona socjalna rodzin i grup społecznych szczególnie zagrożonych ubóstwem i społeczną marginalizacją oraz rozwój usług specjalistycznych z zakresu pomocy społecznej w środowisku. Tym bardziej, że powiat włocławski jest szczególnie dotknięty problemem bezrobocia, które bezpośrednio rzutuje na obniżenie poziomu życia jego mieszkańców, jak również na zwiększanie świadczeń z zakresu pomocy społecznej. W roku 1999 w powiecie włocławskim odnotowano wysoki wskaźnik liczby korzystających z pomocy społecznej.
Natężenie korzystania osób z pomocy społecznej na 1000 osób z powodu:
- bezrobocia od 151 - 154 osób (stopa bezrobocia 18,1 % - 19 %)
- ubóstwa od 151 - 200 osób
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego 150 osób,
- wielodzietność od 61 - 80 osób.
Podstawowe cele programu to przede wszystkim:
1/ zapewnienie prawidłowych warunków rozwoju jak największej liczbie dzieci i młodzieży rodzin dotkniętych ubóstwem i patologią społeczną
2/ wyrównanie szans dla dzieci z rodzin najuboższych
3/ usuwanie barier i postaw separatystycznych w stosunku do osób i dzieci niepełnosprawnych, osób starszych i bezdomnych oraz podejmowanie na ich rzecz działań pomocowych i akcji charytatywnych.
Dlatego też w celu zapewnienia realizacji w/w zadań będziemy wyszukiwali programów Organizacji i Fundacji, które zapewniałyby środki finansowanie na niżej wymienione zadania:
- organizacja wypoczynku letniego dzieci i młodzieży (w tym dzieci niepełnosprawnych)
- dożywianie dzieci i młodzieży w świetlicach
- pokrywanie części kosztów bieżących utrzymania placówek działających na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci i samotnych matek
- częściowe pokrycie kosztów szkolenia specjalistycznego.
Ponadto istnieje pilna potrzeba wobec zlikwidowanego Ośrodka Interwencji Kryzysowej we Włocławku utworzenia w ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie działu poradnictwa socjalnego i doradztwa specjalistycznego, który zapewniłby konsultacje przez specjalistów dla osób i rodzin z trudnymi problemami.
Specjaliści udzielaliby porad dotyczących sposobu rozwiązywania problemów społecznych także pracownikom socjalnym oraz pracowników organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie planuje w roku 2000 organizację imprez i wycieczek dla osób niepełnosprawnych, w tym: spartakiady, obchody Dnia Dziecka, Mikołaja i 2 wycieczek: (do Ciechocinka i do Lichenia).
Planuje się również w porozumieniu z przedstawicielami samorządów poszczególnych miast i gmin powiatu włocławskiego typowanie w środowisku lokalnym szczególnie uzdolnionych osób niepełnosprawnych i wyszukiwanie dla nich możliwości dalszej edukacji oraz pozyskiwanie środków na ten cel poprzez sponsorów oraz zorganizowanie dwóch imprez charytatywnych.
Będziemy pomagali w przezwyciężaniu wszelkich trudnych spraw w miarę zgłoszonych potrzeb, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, a także przyjmując pomoc wszystkich którym rozwiązywanie trudnych problemów życiowych ludzi potrzebujących leży na sercu.
„Zobowiązać Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie podjęcia działań związanych z powołaniem Fundacji Edukacyjnej „Dać Szansę”, ukierunkowaną na pomoc materialną dla młodzieży najuboższych rodzin, podejmujących naukę na wyższych uczelniach.
Podjąć działania upoważniające Starostę do wystąpienia do wojewody kujawsko-pomorskiego z wnioskiem o zwiększenie środków na realizację zadań z metodyki gminom i powiatom z mocy ustawy o pomocy społecznej w roku 2000”.
Wytworzył: Agnieszka Łoboda (19 maja 2011)
Opublikował: Elżbieta Otto (19 maja 2011, 12:48:57)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 666