Odpowiedź na pierwszą interpelację pana Piotra Grudzińskiego zgłoszoną na IV Sesji Rady Powiatu w dniu 8 kwietnia 2011 roku
W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną podczas obrad IV Sesji Rady Powiatu we Włocławku, stanowiącej w swej treści ponowienie interpelacji zgłoszonej w dniu 21 lutego 2011 r., w sprawie funkcjonowania powiatowej strony Biuletynu Informacji Publicznej i podmiotowych stron BIP jednostek organizacyjnych powiatu, a w szczególności jednostek oświatowych, uprzejmie informuję, że dokonano kolejnego przeglądu BIP pod kątem jego zawartości merytorycznej oraz aktualności udostępnianych w nim informacji.
W przypadku stwierdzonych uchybień podjęto konkretne działania w kierunku ich eliminowania. Działania te będą kontynuowane w ramach stałego monitoringu BIP
i strony internetowej.
Odnośnie funkcjonowania podmiotowych stron BIP jednostek organizacyjnych powiatu, w szczególności jednostek oświatowych, jak już wcześniej Pana informowałem, w dniu 4.03.2011 r. zwróciłem się do kierowników tych jednostek o dokonanie weryfikacji ich stron BIP pod kątem wypełnienia obowiązku udostępniania informacji publicznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, zwanej dalej „ustawą”.
Pragnę w tym miejscu nadmienić, że podmiotowe strony BIP jednostek organizacyjnych powiatu funkcjonują na powiatowej stronie BIP na podstawie odpowiednich porozumień zawartych w 2003 roku pomiędzy starostwem powiatowym i poszczególnymi jednostkami, które z takiej formy prowadzenia własnych Biuletynów chciały skorzystać. Porozumienia te są dostępne na powiatowej stronie BIP: w dziale „AKTY CYWILNO-PRAWNE”, w katalogu „POROZUMIENIA ZAWIERANE PRZEZ STAROSTWO”, w zakładce „2003 r.”. Z nich wynikają wzajemne prawa i obowiązki, między innymi to, że starostwo powiatowe udostępnia jednostce, wydzieloną i działającą w jego strukturze podmiotową stronę BIP, umożliwiając jej w ten sposób samodzielne tworzenie i prowadzenie własnej podstrony BIP. Ponadto jednostka oświadczając, że znane są jej przepisy ustawy oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej przyjęła na siebie zasadnicze obowiązki związane z ich prowadzeniem i udostępnianiem informacji publicznych wynikające z tych przepisów.
Ani te porozumienia, ani też jakiekolwiek przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie nakładają natomiast na organy prowadzące (założycielskie), czy też bezpośrednio na starostę zadań związanych ze sprawowaniem nadzoru w zakresie prowadzenia przez jednostki organizacyjne powiatu zadania własnego, jakim jest prowadzenie Biuletynu Informacji Publicznej (art. 4 ust. 1 ustawy). Egzekucja przepisu karnego wynikającego z art. 23 ustawy należy do zupełnie innych organów i podmiotów.
W tej sytuacji moje dotychczasowe działania wobec kierowników jednostek organizacyjnych powiatu podejmowane mogły być i były podejmowane wyłącznie z pozycji zwierzchnika służbowego (art. 35 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym), i mogły się ograniczać jedynie do przypominania o obowiązkach wynikających z ustawy.
Reasumując pragnę dodać, że niezależnie od dotychczasowych moich działań w zakresie dążenia do systematycznego podwyższania jakości powiatowej strony BIP i strony internetowej zamierzam je kontynuować, wychodząc z założenia, że im więcej udostępnionych aktualnych informacji publicznych w BIP, tym mniej pracy administracyjnej w udostępnianiu ich na wniosek lub w trybie zgłaszanych interpelacji przez radnych. Dlatego każdą życzliwą uwagę na temat nieprawidłowości w ich prowadzeniu zawsze przyjmę równie życzliwie, aczkolwiek należy zadawać sobie sprawę z tego, że ani nikt, jak dotychczas, nie określił prawnych standardów w zakresie zawartości merytorycznej udostępnianych informacji w podmiotowych stronach BIP, ani też nikt nie osiągnął w tym zakresie ideału.
Starosta Włocławski
Kazimierz Kaca
Wytworzył: Starosta Włocławski (27 kwietnia 2011)
Opublikował: Marta Szarecka (13 maja 2011, 09:09:01)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1050