Odpowiedź na pierwszą interpelację pani Janiny Mierzwickiej zgłoszoną na XXIX Sesji Rady Powiatu w dniu 29 grudnia 2009 roku.
Podczas obrad XXIX Sesji Rady Powiatu we Włocławku, która odbyła się w dniu 29 grudnia 2009 r. zgłosiła Pani interpelację w sprawie „przeprowadzonego remontu „Domu Ogrodnika” w Lubrańcu - Marysinie oraz rozwiązania problemów związanych z przydzielonym lokalem dla Państwa Czerniaków".
Odpowiadając na poruszone w interpelacji szczegółowe zagadnienia oraz w nawiązaniu do udzielonej Pani pisemnej informacji nr OPK.0045/1/09 z dnia l grudnia 2009 r. uprzejmie wyjaśniam :
- Dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu - Marysinie działając na podstawie upoważnienia Zarządu Powiatu oraz Uchwały nr XXXV/323/02 Rady Powiatu we Włocławku z dnia 27 marca 2002 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu powiatu włocławskiego - w dniu 5 lutego 2009 r. ustalił zasady dotyczące rozpatrywania wniosków o przydział mieszkań w tzw. Domu Ogrodnika położonego na terenie Zespołu Szkół, że
1. pierwszeństwo mają osoby, które są lub były związane umową o pracę na rzecz szkoły w Lubrańcu Marysinie
2. wiek osób składających wnioski - pierwszeństwo przysługuje osobom najstarszym. W dniu 16 lutego 2009 r. Dyrektor Zespołu Szkół przekazał mieszkańcom oficyny przy pałacu Grodzickich ofertę mieszkaniową dotyczącą mieszkań w Domu Ogrodnika. Oferta zawierała informację o standardzie mieszkań ( powierzchnia, wyposażenie, ilość pomieszczeń) oraz stawkę czynszu za oferowane lokale mieszkalne. W odpowiedzi na przekazaną ofertę wpłynęły podania na następujące lokale :
- na mieszkanie o wielkości 27,4 m2 - trzy podania
- na mieszkanie o wielkości 58,9 m2 - trzy podania.
W dniu 20 lutego 2009 r. odbyło się spotkanie w sprawie wyboru najemców mieszkań.
W spotkaniu uczestniczyli:
Dyrektor Zespołu Szkół, Przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku oraz radny Rady Powiatu Pan Jerzy Pawłowski.
Rozpatrując złożone podania wybrano: do mieszkania o wielkości 27,4 m2 Panią Emilię Sobka, a do mieszkania o wielkości 58,9 m2 Państwo Mariannę i Zenona Czerniak.
Wskazane wyżej osoby w pełni zaakceptowały przedstawioną ofertę mieszkaniową oraz podpisały umowę najmu lokalu mieszkalnego.
- pismem z dnia 5 listopada 2009 roku Pan Zenon Czerniak zwrócił się do Starosty Włocławskiego z prośbą o pomoc w sprawie „warunków mieszkaniowych oraz wysokiego czynszu".
Analizując zarzuty zawarte w piśmie przeprowadzono oględziny mieszkań w tzw. „Domu Ogrodnika".
Oględziny przeprowadzili w dniu 20 listopada 2009 r. pracownicy Starostwa Powiatowego we Włocławku Pan Piotr Jacek Zbonikowski, Pan Bogdan Nowicki oraz inspektor nadzoru Czesław Stępniewski. Stwierdzono m.in., że występuje zawilgocenie ścian w pokoju przy kominie wentylacyjnym, w kuchni brak wentylacji co spowodowało powstanie zawilgocenia ścian na wysokości meblowych szafek kuchennych. Na zewnątrz budynku istnieje konieczność położenia opaski z płytek chodnikowych. Zapobiegnie to podmywaniu i nasiąkaniu ścian budynku wodami opadowymi. Uważam, że wykonanie wskazanych wyżej prac wyeliminuje zaistniałe niedogodności.
- podstawą formalną opracowania opinii technicznej dotyczącej oceny stanu technicznego budynku położonego na terenie Zespołu Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu - Marysinie była umowa o dzieło zawarta pomiędzy Zespołem Szkół reprezentowanym przez Dyrektora a Panem Wojciechem Kulką. Celem opinii było wstępne rozeznanie w stanie technicznym budynku i określenie kosztów ewentualnego remontu. Podstawą do wykonania prac remontowych była natomiast Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych wykonana przez Pana Czesława Stępniewskiego posiadającego uprawnienia konstrukcyjno-budowlane ( bez ograniczeń). Umożliwiła ona przeprowadzenie remontu tego obiektu.
Specyfikacja ta wraz z przedmiarem robót była m.in. załącznikiem do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Nadmienić należy, że remont budynku wykonała Firma Ogólnobudowlana „Instaltech” Józef Sławianowski Lubrańczyk 6, 87-890 Lubraniec. Z wykonawcą zawarto Umowę Nr 1/08 w dniu 17 listopada 2008 r. Zgodnie z § 2 umowy terminy wykonania i odbioru robót ustalono następująco :
- rozpoczęcie 17 listopada 2008 r.
- zakończenie całości robót i odbiór do dnia 28 grudnia 2008 r.
W § 10 umowy strony ustaliły, że obowiązującą formą wynagrodzenia, zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia oraz złożoną i przyjętą przez Zamawiającego ofertą jest wynagrodzenie ryczałtowe. Wynagrodzenie to oznacza wynagrodzenie za całość robót w jednej sumie pieniężnej.
Jego istotę stanowi określenie tego wynagrodzenia po przeprowadzeniu szczegółowej analizy kosztów. Zamawiający ustalając wynagrodzenie ryczałtowe wyraźnie zakłada, że przyjmujący zamówienie nie będzie domagać się zapłaty wynagrodzenia wyższego. Przyjmujący zamówienie nie może bowiem żądać podwyższonego wynagrodzenia chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac ( art. 632 Kodeksu cywilnego).
Jak wynika ze wstępnej opinii technicznej Dom Ogrodnika był w fatalnym stanie. Dzięki przeprowadzonemu remontowi udało się odnowić ten zabytkowy obiekt i wygospodarować mieszkania dla mieszkańców Lubrańca będących jednocześnie pracownikami szkoły w Lubrańcu - Marysinie.
Pragnę jednocześnie zapewnić, że wszelkie dostrzeżone w trakcie użytkowania budynku wady techniczne będą na bieżąco usuwane.
Starosta Włocławski
Jan Ambrożewicz
Wytworzył: Starosta Włocławski (19 stycznia 2010)
Opublikował: Katarzyna Dąbrowska - Czerwińska (25 stycznia 2010, 14:54:34)
Ostatnia zmiana: Katarzyna Dąbrowska - Czerwińska (28 stycznia 2010, 10:50:31)
Zmieniono: link do interpelacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1009