Strona główna > JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE - BIP > Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - BIP > PROGRAMY > Podróż do samodzielności > Podsumowanie projektu 2011
Na rzecz osób niepełnosprawnych | Podróż do samodzielności
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Podsumowanie projektu 2011
PCPR
WŁOCŁAWEK
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VII Promocja integracji społecznej
Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji
Poddziałanie 7.1.2. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku informuje, że z dniem 31 grudnia br zakończy się realizacja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Podróż do samodzielności”, trwającego od 1 lutego 2011 r. Celem projektu było uruchomienie procesu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszkujących teren powiatu włocławskiego, będących w wieku aktywności zawodowej, pozostających bez zatrudnienia. Rekrutacja uczestników odbyła się w oparciu o przygotowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku Regulamin rekrutacji.
W ramach projektu wsparciem objęto dwie grupy osób:
* 43 osoby niepełnosprawne, ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, nieaktywne zawodowo, będące w wieku aktywności zawodowej,
* 10 osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, uczestniczących w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kowalu
W miesiącu sierpniu br. dla 43 osób niepełnosprawnych zorganizowano w Ciechocinku, w Sanatorium „Polex-Ruch” dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny połączony z zajęciami z doradcą zawodowym. Szkolenie pomogło w zdobyciu nowych kompetencji i umiejętności umożliwiających aktywizację zawodową oraz dało umiejętności redagowania dokumentów niezbędnych podczas poszukiwania pracy, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, jak również ćwiczenie elementów wyznaczających prawidłową komunikację.
Dla grupy 10 osób, będących w wieku aktywności zawodowej, uczestniczących w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kowalu sfinansowano koszty badań profilaktycznych, poniesiono koszty zatrudnienia doradcy zawodowego. Uczestnicy w okresie realizacji projektu przygotowywali prace rękodzielnicze, a w miesiącu wrześniu wyjechali do Ciechocinka na trzydniowe warsztaty psychologiczne połączone z plenerem malarskim. Efekty zarówno prac malarskich, jak i przygotowane rękodzieło były przedmiotem wystawy podczas spotkania z lokalnymi pracodawcami, które odbyło się w Kowalu w dniu 17 listopada br. Spotkanie miało na celu zapoznanie pracodawców z możliwościami osób niepełnosprawnych, co może skutkować ich aktywizacja zawodową. W okresie od 10 września do 01 października br uczestnicy obu grup wraz z najbliższym członkiem rodziny uczestniczyli w mediacjach rodzinnych, które odbywały się w oparciu o bazę lokalową sanatorium „Polex-Ruch” w Ciechocinku. Spotkania te miały na celu zaangażowanie najbliższego otoczenia beneficjentów w proces wspierania osoby niepełnosprawnej w poszukiwaniu zatrudnienia. Podczas tych spotkań osoby niepełnosprawne oraz ich najbliżsi uzyskali ponadto informacje o przysługujących im ulgach i uprawnieniach .
W październiku natomiast uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się z zakładem zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Działania te miały na celu przekonanie beneficjentów projektu, że uzyskanie zatrudnienia leży w zasięgu ich możliwości.
Ponadto w ramach projektu zatrudniony został pracownik socjalny wzmacniający kadrę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którego głównym zadaniem była praca z osobami niepełnosprawnymi.
Powyższe działania pozwoliły na uzyskanie przez osoby niepełnosprawne umiejętności podnoszących ich atrakcyjność na rynku pracy i jednocześnie zwiększających możliwość podjęcia zatrudnienia, jak również wpłynęły na podniesienie samooceny i własnej wartości.
Wytworzył: Agnieszka Łoboda (5 stycznia 2012)
Opublikował: Elżbieta Otto (5 stycznia 2012, 14:49:53)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 657