Strona główna > JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE - BIP > Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - BIP > PROGRAMY > Na rzecz osób niepełnosprawnych > Realizacja 2007 rok
Na rzecz osób niepełnosprawnych | Podróż do samodzielności
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Program pomocy społecznej | Wyrównywanie różnic między regionami
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Realizacja 2007 rok
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI POWIATOWEGO PROGRAMU DZIAŁAŃ NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W OKRESIE OD 01.01.2007 DO 31.12.2007
Rada Powiatu Uchwałą Nr XIV/163/04 z dnia 3 marca 2004 r. przyjęła, opracowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku zwane dalej PCPR, Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Program przewiduje działania na rzecz osób niepełnosprawnych realizowane przez PCPR we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w latach 2004-2010.
Myślą przewodnia tego programu było stworzenie warunków do szerszego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczeństwa.
1. Kształtowanie i rozwijanie świadomości społecznej w zakresie dostrzegania i rozumienia problemów osób niepełnosprawnych.
Codziennie pracownicy PCPR udzielają pełnych informacji zgłaszającym się osobom. Udzielają wskazówek w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków, kierują do właściwych jednostek i instytucji np.: Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego czy też Ośrodka Obsługi Osób z Wadą Słuchu. Pomagają w wyszukaniu odpowiedniego do rodzaju schorzenia turnusu rehabilitacyjnego. Ponadto na stronie internetowej PCPR w Biuletynie Informacji Publicznej zawarte są wszelkie niezbędne druki wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w sprawie pomocy jaka jest oferowana tej grupie osób tj.
- uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym,
- do zakupu/naprawy przedmiotów ortopedycznych,
- likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
W celu zapewnienia udziału osób niepełnosprawnych z terenu powiatu włocławskiego w imprezach dla nich przeznaczonych, a organizowanych przez Miasto Włocławek, informacje w tym zakresie kierowane są do organizacji pozarządowych działających w Powiecie. Ponadto przekazywane są również do ośrodków pomocy społecznej, które w miejscach widocznych i do tego przeznaczonych wywieszają stosowną informację.
2. Zwiększenie dostępu do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny.
Mając na uwadze zwiększenie dostępu osobom niepełnosprawnym do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny kontynuowana jest współpraca z jednostkami zajmującymi się zaopatrywaniem osób indywidualnych w te przedmioty w ramach limitu Narodowego Funduszu Zdrowia m.in. z:
- Ośrodkiem Obsługi Osób z Wadą Słuchu we Włocławku, ul. Szpitalna 6a,
- „Audiofon” Sprzedaż Aparatów Słuchowych we Wrocławiu Oddział Włocławek, ul. Reja 7/9,
- Zakładem Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego w Bydgoszczy Oddział Terenowy we Włocławku, ul. Okrzei 74.
Osoby niepełnosprawne przybywające do punktów sprzedaży są na bieżąco informowane o możliwości dofinansowania ze środków PFRON nabywanych przez nie przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego.
Ponadto pracownicy PCPR uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez organizacje i stowarzyszenia oraz kluby zrzeszające osoby niepełnosprawne w celu udzielenia im pełnej informacji o przysługujących im prawach i uprawnieniach np. spotkanie w Związku Emerytów i Rencistów w Lubaniu, Stowarzyszeniu Dzieci Niepełnosprawnych w Brześciu Kuj. itp.
W zakresie dofinansowania ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny zauważalna jest tendencja wzrostowa w porównaniu z rokiem 2006 co przedstawia poniższa tabela:
Zadanie Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty orto-pedyczne i środki pomocnicze przyzna-wane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów Rok 2006 Liczba osób 206 Kwota wydatkowana 205.000 zł
Rok 2007 275 332.271 zł
3. Likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się.
Systematycznie, od momentu pozyskania środków z PFRON, likwidowane były w mieszkaniach osób niepełnosprawnych bariery architektoniczne, uniemożliwiające im samodzielne funkcjonowanie w środowisku. Najczęściej niepełnosprawni występują o wsparcie finansowe na budowę podjazdu do wózka inwalidzkiego oraz dostosowanie łazienki do swoich potrzeb. Wysoka wanna, brak odpowiednich uchwytów czy śliska podłoga w łazience powodują, że osoby niepełnosprawne mają trudności w korzystaniu z nich, a tym samym w utrzymania higieny osobistej.
Realizację tego zadania przedstawia poniższa tabela.
Zadanie Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych Rok 2007 Liczba osób 34 Kwota wydatkowana 333.424 zł
4. Zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Na terenie powiatu włocławskiego funkcjonują dwa Środowiskowe Domy Samopomocy: - w Kowalu , który jest prowadzony przez powiat włocławski,
- w Czarnem – prowadzony przez gm. Baruchowo.
ŚDS w Kowalu z początku przeznaczony był dla 30 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie. Z uwagi na wyjątkowo duże zainteresowanie osób niepełnosprawnych uczestnictwem w zajęciach organizowanych w tej placówce od października 2005 r. zwiększono ilość miejsc do 35. Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi terapeutyczno-opiekuńcze dla mieszkańców miasta Kowala oraz gmin ościennych. Osoby niepełnosprawne uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach w godzinach 7,30 do 15,30. Osoby przebywające w Środowiskowym Domu Samopomocy mają zapewniony całodzienny pobyt w odpowiednich warunkach socjalno-bytowych, dostęp do świadczeń opiekuńczo-pielęgniarskich, rehabilitacyjno-kulturalnych i edukacyjnych, odpowiednich warunków terapeutycznych i rehabilitacyjnych, posiłków, odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych, dostęp do kultury, oświaty i rekreacji a także zapewnioną pomoc w załatwianiu ważnych spraw osobistych.
Podobne zadania realizuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnem, który zajmuje się jedynie mieszkańcami gm. Baruchowo. W 2007 r. w zajęciach tam prowadzonych uczestniczyło 20 osób.
Ponadto na bieżąco funkcjonuje przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie we Włocławku Punkt poradnictwa specjalistycznego dla osób i rodzin będących ofiarami przemocy bądź znajdujących się w innej sytuacji kryzysowej obejmujący swym działaniem również osoby niepełnosprawne.
Radca prawny, psycholog i pedagog prowadzą poradnictwo na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych poprzez udzielanie pełnej informacja osobom niepełnospraw-nym o prawach i uprawnieniach wynikających z obowiązujących aktów prawnych, przygotowanie różnego rodzaju pism np. pozwów do Sądu, odwołań itp., ułatwianie kontaktów z różnymi instytucjami np. Sądem, Prokuraturą, kontakty np. z Sądem, z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej, noclegownią itp.
Prowadzone jest również doradztwo prawne i metodyczne w zakresie zadań własnych i zleconych dotyczących pomocy społecznej dla ośrodków pomocy społecznej i pracowników socjalnych z terenu powiatu włocławskiego ze szczególnym uwzględnieniem praw osób niepełnosprawnych i możliwości udzielenia pomocy tej grupie osób.
5. Zapewnienie osobom niepełnosprawnym pełnego dostępu do kultury, sportu, rekreacji i turystyki.
W celu zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do kultury, sportu, rekreacji i turystyki podjęto działania zmierzające do szerszego rozpropagowania tej formy wsparcia. Przesłano odpowiednie informacje o możliwości skorzystania z dofinansowania tej formy pomocy ze środków PFRON wraz z niezbędnymi drukami do ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej i organizacji działających na terenie powiatu. Pracownicy PCPR uczestniczyli w spotkaniach skupiających osoby niepełnosprawne.
Realizację dofinansowania ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym w 2007 r. przedstawia poniższa tabela:
Zadanie Dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych
Rok 2007 Liczba osób 266 Kwota wydatkowana 163.769 zł
Organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu włocławskiego, są organizatorami imprez dla osób niepełnosprawnych o charakterze integracyjnym. W ubiegłym roku ze środków PFRON dofinansowano wycieczki dla osób niepełnosprawnych, dające tym osobom możliwość uczestnictwa w turystyce i rekreacji. Dofinansowano także wyjazdy do kin i teatrów, zapewniając im udział w kulturze.
Realizację dofinansowania ze środków PFRON do sportu, kultury, rekreacji osób niepełnosprawnych w 2007 r. przedstawia poniższa tabela:
Zadanie Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych
Rok 2007 Liczba osób 271 Kwota wydatkowana 23.523 zł
W roku ubiegłym osoby niepełnosprawne, będące przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Kowala i Kurowa oraz mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z terenu powiatu włocławskiego uczestniczyli w kolejnym już Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych organizowanym cyklicznie przez Wojewódzkie Centrum Kultury we Włocławku.
W czerwcu 2007 r. w Domu Pomocy Społecznej w Kowalu obchodzono Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich Domów Pomocy społecznej z terenu powiatu włocławskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także władze szczebla powiatowego i gminnego.
6. Zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
Ze środków PFRON w 2007 r. zostały pokryte koszty szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych organizowanych przez kierownika powiatowego urzędu pracy zgodnie z art. 38 i 40 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) oraz innych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej przedstawia poniższa tabela:
Zadanie Finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych Liczba osób 4 Kwota 4 184 Wykonanie 4 184
Zadanie Zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu Liczba osób 1 Kwota 806 Wykonanie 806
Osoby niepełnosprawne i pracodawcy są na bieżąco informowani o przysługujących im prawach i możliwościach, z których mogą skorzystać i uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON.
Mając na uwadze potrzeby osób niepełnosprawnych Powiat przystąpił do realizacji projektu w ramach programu pn. Program wyrównywania różnic między regionami" w zakresie obszaru C tj.: utworzenie i wyposażenie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej bezrobotnej i poszukującej pracy, zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy.
Miejsca pracy zostały wyposażone i utworzone w:
1) Przedsiębiorstwie Produkcyjno – Handlowo Usługowym „ Chaberski” Janusz Chaberski, ul. Słowackiego 25, 87 - 890 Lubraniec – 3 stanowiska pracy- pracownik do obsługi automatu do ciastek 2 osoby niepełnosprawne i pracownik do obsługi maszyny pakującej 1 osoba. Zgodnie z procedurami programu na wyposażenie stanowisk pracy, wydatkowana została ze środków PFRON kwota – 68 400 zł
2) Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ Lumac” sp. z o.o. ul. Dobiegniewska 6, 87-820 Kowal
2 stanowiska pracy – operator wózka widłowego i szlifierz szkła. Zgodnie z procedurami programu na wyposażenie stanowisk pracy , wydatkowana została ze środków PFRON kwota – 45 500 zł
Zatrudnione na nowych stanowiskach pracy osoby niepełnosprawne otrzymały zatrudnienie co najmniej na 36 miesięcy.
Zakupione przez pracodawców wyposażenie potwierdzone zostało protokołem odbioru, zatrudnienie osób niepełnosprawnych nastąpiło w trybie art.4 ust.5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123, poz.776 ze zmianami oraz z 2004 Nr 99 poz.1001), przy ścisłej współpracy z Państwową Inspekcją Pracy we Włocławku.
Podjęto również kroki zmierzające do przeciwdziałania bezrobociu wśród osób niepełnosprawnych, w celu zwiększenia ich szans na rynku pracy poprzez uczestnictwo osób niepełnosprawnych w szkoleniach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. W roku 2007 przeszkolone zostało 4 osoby.
7. Zapewnienie konsultacji społecznej wszystkich działań dotyczących osób niepełnosprawnych w fazie ich planowania, wdrażania oraz ewaluacji z samorządną reprezentacją środowiska .
W październiku 2007 r. upłynęła 4 letnia kadencja Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych powołanej Zarządzeniem Nr 19/3 Starosty Włocławskiego. W związku z powyższym podjęto stosowne działania mające na celu wyłonienie kandydatów do Rady spośród przedstawicieli organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego działających na terenie Powiatu Włocławskiego. Zarządzeniem Nr 38/07 Starosty Włocławskiego z dnia 23 października 2007 r. powołana została nowa Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Rada opiniowała projekty uchwał rady powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Wytworzył: Agnieszka Łoboda (19 maja 2011)
Opublikował: Elżbieta Otto (19 maja 2011, 10:19:06)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 701