2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015
2016 | 2017 | 2018 | 2019

Zarządzenie nr 30/10 Starosty Włocławskiego z dnia 18 listopada 2010 r. w sprawie ustalenia procedur związanych z wdrożeniem elektronicznego systemu alarmowego.

Zarządzenie nr 30/10 Starosty Włocławskiego z dnia 18 listopada 2010 r. w sprawie ustalenia procedur związanych z wdrożeniem elektronicznego systemu alarmowego.

Na podstawie § 48 Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Włocławku  zarządza się, co następuje:
 
Przepisy ogólne
§ 1. Zarządzenie ustala procedury związane z użytkowaniem w Starostwie Powiatowym we Włocławku, zwanym dalej „starostwem” elektronicznego systemu alarmowego oraz zadania i obowiązki w zakresie administrowania i nadzorowania tego systemu.

§ 2. Użyte w dalszej części zarządzenia  określenia oznaczają:
1) starosta – Starostę Włocławskiego;
2) regulamin pracy – Regulamin pracy Starostwa Powiatowego we Włocławku stanowiący załącznik do zarządzenia nr 26/09 Starosty Włocławskiego z dnia 22 czerwca 2009 roku w sprawie ustalenia Regulaminu pracy Starostwa Powiatowego we Włocławku;
3) bezpośredni przełożony – bezpośredniego przełożonego w rozumieniu § 6 pkt 4 regulaminu pracy;
4) pracownik – pracownika w rozumieniu § 6 pkt 5 regulaminu pracy;
5) Agencja ochrony – podmiot, który w ramach odpowiedniej umowy zabezpiecza całodobową ochronę fizyczna starostwa;
6) strefa bezpieczeństwa nr 1 – strefę bezpieczeństwa nr 1, o której mowa w rozdziale 2.2 Planu ochrony informacji niejawnych w Starostwie Powiatowym we Włocławku, wprowadzonym w życie z dniem 30 kwietnia 2009 roku;
7) system alarmowy – system alarmowy bazujący na centrali ProSYS użytkowany w starostwie;
8) administrator systemu alarmowego – podmiot, który w ramach umowy  administruje
i zarządza systemem alarmowym lub wyznaczona przez starostę w odrębnym trybie osoba do administrowania i zarządzania systemem alarmowym;
9) pełnomocnik ochrony – pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych
w starostwie;
10) osoba uprawniona – pracownika lub inną osobę fizyczną posiadającą nadane uprawnienia
do obsługi szyfratora systemu alarmowego i ustalony kod PIN, w tym pełnomocnika ochrony;
11) kod PIN – hasło ustalone przez osobę uprawnioną umożliwiające tej sobie dostęp do określonych operacji systemowych w ramach uzyskanych uprawnień, w tym, między innymi, do uzbrajania i rozbrajania systemu alarmowego;
12) poziom uprzywilejowania – zakres możliwych do wykonywania operacji systemowych za pomocą kodu PIN. Ilość i zakres poziomów uprzywilejowania określają możliwości techniczne systemu alarmowego;
13) zarządzenie – niniejsze zarządzenie.
 
Nadawanie i cofanie uprawnień dla pracowników
§ 3. 1. Bezpośredni przełożony występuje do starosty z wnioskiem o nadanie podległemu pracownikowi uprawnień do obsługi szyfratora systemu alarmowego w obrębie danej strefy bezpieczeństwa i do posiadania kodu PIN
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć wyłącznie pracownika mającego swoje faktyczne miejsce pracy w pomieszczeniu należącym do danej strefy bezpieczeństwa. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
3. Rozpatrzony wniosek otrzymuje jego wnioskodawca, który:
1) wnioskowi pozytywnie rozpatrzonemu nadaje dalszy bieg;
2) wniosek negatywnie rozpatrzony pozostawia a/a.
4. Bezpośredni przełożony, po otrzymaniu wniosku, o jakim mowa w ust. 2 pkt 1, informuje administratora systemu alarmowego o konieczności wprowadzenia pracownika, który uzyskał status osoby uprawnionej, do systemu alarmowego i umożliwienie mu wpisanie do tego systemu własnego kodu PIN.
5. Administrator systemu alarmowego wprowadza pracownika, o którym mowa w ust. 4, do systemu alarmowego i umożliwia mu wprowadzenie do tego systemu jego własnego kodu PIN, po czym niezwłocznie informuje bezpośredniego przełożonego o wykonaniu tych czynności, podając datę ich wykonania.

§ 4. Trybu określonego w § 3 nie stosuje się do nadawania uprawnień do obsługi szyfratora systemu alarmowego w obrębie strefy bezpieczeństwa nr 1 i do posiadania kodu PIN dla pełnomocnika ochrony. Administrator systemu alarmowego z urzędu wprowadza pełnomocnika ochrony do systemu alarmowego  i umożliwia mu wprowadzenie do tego systemu własnego kodu PIN, służącego wyłącznie do uzbrajania i rozbrajania systemu alarmowego chroniącego wszystkie pomieszczenia należące do strefy bezpieczeństwa nr 1.

§ 5. 1. Osoby uprawnione zobowiązane są do ochrony swoich kodów PIN przed ujawnieniem ich osobom trzecim.
2. Kody PIN podlegają okresowym zmianom, jednak nie rzadziej niż raz na 90 dni.
3. Osoby uprawnione odpowiadają za przestrzeganie terminu, o którym mowa w ust. 1.
4. W przypadku ujawnienia kodu PIN osobom trzecim osoba uprawniona niezwłocznie informuje o tym fakcie bezpośredniego przełożonego, a ten niezwłocznie administratora systemu w celu przeprowadzenia procedury zmiany kodu PIN.
5. Zmiany kodów PIN dokonują osobiście osoby uprawnione, którym administrator systemu alarmowego umożliwia to poprzez udostępnienie odpowiedniego elementu menu tego systemu.

§ 6. 1. Bezpośredni przełożeni prowadzą ewidencję osób uprawnionych oraz rejestr zmiany kodów PIN.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pełnomocnika ochrony, który we własnym zakresie prowadzi wyłącznie rejestr zmiany swojego kodu PIN.
3. Ewidencja powinna zawierać:
1) imię i nazwisko osoby uprawnionej;
2) stanowisko;
3) nr pokoju, w którym osoba uprawniona ma swoje miejsce pracy;
4) datę nadania uprawnień;
5) poziom uprzywilejowania np. uzbrajanie/rozbrajanie;
6) datę cofnięcia uprawnień;
7) uwagi.
4. Rejestr powinien zawierać:
1) imię i nazwisko osoby uprawnionej;
2) datę wprowadzenia do systemu alarmowego pierwszego kodu PIN po nadaniu uprawnień w trybie określonym w zarządzeniu;
3) daty kolejnych zmian kodu PIN;
4) potwierdzenie administratora systemu alarmowego dokonania zmiany kodu PIN.
5. Ewidencja i rejestr mogą być prowadzone jako jeden dokument, o ile będzie on odpowiadał wymaganiom określonym w ust. 3 i 4.
6. Ewidencja i rejestr mogą być prowadzone w wersji elektronicznej pod warunkiem, że po każdej zmianie kodu PIN będzie wykonywana jego kopia bezpieczeństwa na odpowiednim nośniku informatycznym.
7. Pełnomocnik ochrony przeprowadza kontrole prowadzenia ewidencji i rejestru.

§ 7. 1. W przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających cofnięcie pracownikowi uprawnień, o jakich mowa w § 3, bezpośredni przełożony występuje do starosty z pisemnym wnioskiem o cofnięcie uprawnień osobie uprawnionej. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
2. Pozytywnie rozpatrzony wniosek otrzymuje jego wnioskodawca, który niezwłocznie informuje administratora systemu alarmowego o konieczności usunięcia z systemu alarmowego pracownika, który utracił status osoby uprawnionej i skasowania jego kodu PIN.
3. Administrator systemu alarmowego usuwa z systemu alarmowego pracownika, który utracił status osoby uprawnionej i kasuje jej kod PIN, po czym niezwłocznie informuje bezpośredniego przełożonego o wykonaniu tych czynności, podając datę ich wykonania.
 
Nadawanie uprawnień służbie ochrony.
§ 8. 1. Naczelnik wydziału właściwego w sprawach organizacji ustala z Agencją ochrony, imienny wykaz jej pracowników oddelegowanych do wykonywania usług w starostwie i w porozumieniu z administratorem systemu alarmowego ustala dla każdego z osobna poziom uprzywilejowania ich kodów PIN oraz kodu PIN uniwersalnego. Od momentu ustalenia takiego wykazu pracownicy Agencji ochrony ujęci w nim uzyskują status osób uprawnionych
2. Na podstawie wykazu naczelnik wydziału właściwego w sprawach organizacji występuje bezpośrednio do administratora systemu alarmowego o wprowadzenie pracowników Agencji, którzy uzyskali status osób uprawnionych, do systemu alarmowego.
3. Administrator systemu alarmowego wprowadza pracowników Agencji ochrony, o których mowa w ust. 2, do tego systemu alarmowego i umożliwia im wprowadzenie do tego systemu ich własnych kodów PIN, po czym niezwłocznie informuje naczelnika wydziału właściwego w sprawach organizacji o wykonaniu tych czynności, podając datę ich wykonania.

§ 9. 1. W przypadku wystąpienia zmian osobowych w gronie pracowników Agencji ochrony oddelegowanych do wykonywania jej usług w starostwie, naczelnik wydziału właściwego
w sprawach organizacji niezwłocznie aktualizuje wykaz, o którym mowa w § 8 ust. 1, po czyn niezwłocznie występuje do administratora systemu alarmowego o:
1) usunięcia z systemu alarmowego pracownika Agencji ochrony, który utracił status osoby uprawnionej i skasowanie jego kodu PIN;
2) wprowadzenie do systemu alarmowego pracownika Agencji ochrony, który uzyskał status osoby uprawnionej i umożliwienie mu wprowadzenie do systemu alarmowego własnego kodu PIN.
2. Administrator systemu alarmowego usuwa z systemu alarmowego pracownika Agencji ochrony, który utracił status osoby uprawnionej i kasuje jej kod PIN, po czym niezwłocznie informuje naczelnika wydziału właściwego w sprawach organizacji o wykonaniu tych czynności, podając datę ich wykonania.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, każdorazowo następuje ustalenie i wprowadzenie do systemu alarmowego nowego uniwersalnego kodu PIN znanego wyłącznie pracownikom Agencji ochrony ujętym w aktualnym wykazie.

§ 10. Do ochrony i zmiany kodów PIN dla pracowników Agencji ochrony stosuje się odpowiednio przepisy § 5, przy czy zadania przewidziane w tych przepisach dla bezpośredniego przełożonego wykonuje naczelnik wydziału właściwego w sprawach organizacji.

§ 11. Naczelnik wydziału właściwego w sprawach organizacji, w sprawach, o których mowa w § 8 i 9,  prowadzi ewidencję i rejestr, o których mowa w § 6, oraz rejestr zmiany kodu PIN uniwersalnego. Przepisy § 6 ust. 5 - 7 stosuje się odpowiednio.
 
Obsługa i użytkowanie systemu alarmowego.
§ 12. 1. Rozbrojenia systemu alarmowego, w ramach posiadanych uprawnień, dokonuje pracownik mający status osoby uprawnionej przy pomocy indywidualnego kodu PIN poprzez wprowadzenie go do szyfratora.
2. Rozbrojenia systemu alarmowego, wykonuje się przed sprawdzeniem i usunięciem plomby – jeżeli wymóg jej stosowania wynika z innych przepisów.

§ 13. Uzbrojenia systemu alarmowego, w ramach posiadanych uprawnień, po godzinach pracy starostwa i w każdym innym przypadku, jeżeli wymagają tego okoliczności, dokonuje pracownik mający status osoby uprawnionej, który jako ostatni opuszcza pomieszczenie strefy bezpieczeństwa, który zamyka zamki drzwi wejściowych i zakłada plombę – jeżeli wymóg jej stosowania wynika z innych przepisów.

§ 14. W przypadku awaryjnego (interwencyjnego) wydania przez pracownika Agencji ochrony kluczy do danego pomieszczenia należących do strefy bezpieczeństwa nr 1, w tym do kancelarii tajnej nieupoważnionym pracownikom, zgodnie z odpowiednia procedura określoną w Planie ochrony fizycznej Starostwa Powiatowego we Włocławku, rozbrojenia i uzbrojenia system alarmowego dokonuje pracownik Agencji ochrony w ramach procedur ustalonych w Regulaminu ochrony służby, stanowiącym załącznik do umowy, na podstawie której Agencja ochrony świadczy swoje usługi na rzecz starostwa.

§ 15. 1. Analizy stanu uzbrojenia systemu alarmowego po godzinach pracy starostwa i zdaniu kluczy od pomieszczeń stref bezpieczeństwa dokonuje pracownik Agencji ochrony przy pomocy szyfratora umieszczonego w portierni.
2. W przypadku stwierdzenia przez pracownika Agencji ochrony nieuzbrojenia systemu alarmowego w którymkolwiek pomieszczeniu stref bezpieczeństwa, pracownik ten  niezwłocznie podejmuje działania wynikające dla niego z regulaminu, o którym mowa w § 14.
 
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 16. Naczelnik wydziału właściwego w sprawach organizacji, w terminie 30 dni od daty wejścia w życie zarządzenia, przygotuje i przedłoży do akceptacji:
1) uzgodniony z Agencją ochrony projekt zmian do regulaminu, o którym mowa w § 14, ustalających zadania i procedury dla pracowników Agencji ochrony wynikające z włączenia systemu alarmowego do systemu ochrony fizycznej starostwa w zakresie ochrony mienia;
2) propozycje niezbędnych zmian do Planu ochrony fizycznej Starostwa Powiatowego we Włocławku, wynikających z włączenia systemu alarmowego do systemu ochrony fizycznej starostwa;
3) propozycje odpowiedniej umowy regulującej kwestie administrowania systemu alarmowego i jego bieżącej konserwacji.

§ 17. 1. Dotychczas ustalone kody PIN dla pracowników i pracowników Agencji ochrony mogą być użytkowane do czasu wyznaczenia administratora systemu alarmowego.
2. Z chwilą wyznaczenia administratora systemu alarmowego:
1) bezpośredni przełożeni, w ramach procedur ustalonych w zarządzeniu, niezwłocznie podejmą działania zmierzające do nadania uprawnień podległym pracownikom i wprowadzenia nowych kodów PIN do systemu alarmowego;
2) naczelnik wydziału właściwego w sprawach organizacji podejmuje działania, o jakich mowa w pkt 1, w stosunku do pracowników Agencji ochrony.

§ 18. Nadzór nad wykonaniem zarządzenie sprawuje pełnomocnik ochrony.

§ 19. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18 listopada 2010 roku.

Aby pobrać załączniki 1 lub 2 do niniejszego zarządzenia, należy kliknąć tutaj (37kB) word

Wytworzył: Starosta Włocławski (18 listopada 2010)
Opublikował: Bogdan Nowicki (19 listopada 2010, 08:43:51)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1210

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij